نشست سران مراکش و اردن: کلیه اقدامات یکجانبه اسرائیل غیر قابل قبول است

نشست سران مراکش و اردن: کلیه اقدامات یکجانبه اسرائیل غیر قابل قبول است

تصمیم الحاق جولان اشغالی به اسرائیل غیر قانونی است
جمعه, 29 مارس, 2019 - 12:15

مراکش و اردن بار دیگر حمایت خود را از مردم فلسطین برای دست یابی به کلیه حقوق قانونی و تشکیل کشور مستقل تا خط مرزی ۴ ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی با توجه به قطعنامه های بین المللی مربوطه و طرح صلح عربی و اصل تشکیل دو کشور اعلام کردند.

محمد ششم پادشاه مراکش و عبدالله دوم پادشاه اردن روز پنجشنبه (۲۸ مارس) در بیانیه مشترک اعلام کردند «کلیه اقدامات یکجانبه اسرائیل -که به عنوان یک قدرت اشغالگر شناخته می شود- برای تغییر وضعیت حقوقی و تاریخی کنونی و شرایط دموگرافی و تاریخی قدس شرقی به ویژه مقدسات اسلامی و مسیحی در مدینه مقدس غیر قابل قبول است».

پادشاه محمد ششم در این بیانیه بر اهمیت قیمومت تاریخی اردن هاشمی در مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس شریف تاکید کرد. این مسئولیت در شرایط کنونی به عهده ملک عبد الله دوم است و او نقش عمده ای در دفاع از این مقدسات و حفظ هویت عربی اسلامی و مسیحی این منطقه به ویژه مسجد اقصی و اداره اوقاف قدس و مسجد اقصی دارد. تنها اردن از حق قانونی برای اداره و تعمیر و حفظ و ساماندهی تردد به حرم شریف دارد.

از سوی دیگر، ملک عبد الله دوم ضمن ستایش از تلاش بی وقفه ملک محمد ششم رییس کمیته قدس برای حمایت از این شهر مقدس قدردانی کرد. او همچنین به طرح ها و برنامه های توسعه آژانس بیت المال قدس شریف برای تقویت مقاومت و ایستادگی مردم این شهر تمجید کرد. این نهاد زیر نظر ملک محمد ششم اداره می شود.

این بیانیه توسط ناصر بوریطه وزیر امور خارجه و همکاری بین الملل مراکش در نشست خبری مشترک با همتای اردنی اش ایمن الصفدی در کازابلانکا قرائت شد.

به گفته بیانیه پادشاه دو کشور اعلام کردند «دفاع از قدس و اماکن مقدس آن و مقابله با تلاش ها برای تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی و سیاسی و اماکن مذهبی و فرهنگی اسلامی و مسیحی این شهر در صدر اولویت دو کشور قرار دارد. این دو کشور مسئولیت ریاست کمیته قدس و قیمومیت بر این شهر را به عهده دارند».

پادشاه مراکش و اردن همچنین خواستار نقش آفرینی موثر کشورهای عربی و هماهنگی اقدامات برای پایان دادن به بحران سوریه شدند. راهکار سوریه باید مبتنی بر حل سیاسی مورد قبول مردم سوریه و با حفظ یکپارچگی کشور و بازگشت امنیت و ثبات و نقش این کشور در گروه اقدام عربی مشترک باشد. همچنین راهکار مطرح شده بستری برای بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان و مشارکت در بازسازی آن فراهم کند.

در این بیانیه مشترک آمده است جولان با توجه به قطعنامه های بین المللی یک سرزمین اشغالی بوده که به کشور سوریه تعلق دارد. تصمیم اسرائیل برای الحاق جولان اشغالی غیر قانونی و غیر قابل قبول و ناقض قطعنامه های بین المللی به ویژه قطعنامه های شورای امنیت است.

در بخش دیگر این بیانیه به روابط دو جانبه دو کشور اشاره شده و ملک محمد ششم و ملک عبد الله دوم بر لزوم «ارتقای سطح همکاری دو جانبه و ایجاد مناسبات همکاری استراتژیک همه جانبه» تاکید کرد. «اجرای طرح های گوناگون در بخش انرژی و کشاورزی و گردشگری در راستای تحقق این هدف انجام می شود».

ملک عبد الله دوم روز شامگاه چهارشنبه (۲۷ مارس) وارد مراکش شد و مورد استقبال برادر پادشاه مراکش و وزیر کشور و وزیر امور خارجه و سفرای دو کشور و شماری از مسئولان ارشد مراکش قرار گرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای