عملیات "اطلاعات" اسرائیل برای بازگرداندن جنازه سرباز اسرائیلی

عملیات "اطلاعات" اسرائیل برای بازگرداندن جنازه سرباز اسرائیلی

جستجو در خاک سوریه و لبنان و روسیه
جمعه, 5 آوریل, 2019 - 09:00
استرداد تانک اسرائیلی در نبرد سلطان یعقوب در جریان حمله اول اسرائیل به لبنان در ۱۹۸۲ با میانجی گری روسیه
تل آویو: نظیر مجلی – بیروت: الشرق الاوسط

ارتش اسرائیل اعلام کرد که بقایای جسد یکی از سربازان آمریکایی تباری را که در جریان جنگ با نیروهای سوریه در سال ۱۹۸۲ مفقود شده بود به اسرائیل بازگردانده است.

گروه کوماندو و دستگاه اطلاعات نظامی اسرائیل (امان) در این عملیات اطلاعاتی گسترده و طولانی شرکت داشتند. این عملیات اطلاعاتی در خاک لبنان و نیز سوریه و روسیه انجام گرفت.

به گزارش رویترز سرهنگ جاناتان کانریکوس سخنگوی ارتش اسرائیل به خبرنگاران گفت «بقایای جسد این سرباز چند روز پیش به اسرائیل منتقل شده است. جنازه با آزمایش دی ان ای شناسایی شده و با خطوط هوایی اسرائیل (ال عال) به خاک اسرائیل منتقل شده است.

برخی مقام های سیاسی و امنیتی لبنان در گفتگو با الشرق الاوسط گفتند که از جریان بازگشت جنازه سرباز اسرائیلی به این کشور باخبر نبودند و این خبر را از رسانه ها شنیدند. منابع دیگر گفتند این مساله با سوریه ارتباط دارد نه لبنان.

«حزب الله» لبنان و سازمان آزادیبخش فلسطین و جنبش «حماس» در جریان گفتگوهای تبادل اسرا بر جستجو برای پیدا کردن جنازه سربازان اسرائیلی تاکید کردند اما این تلاش ها به نتیجه نرسید. برخی منابع گفتند دولت اسرائیل بعد از آن تصمیم گرفت تا با اتکا بر مزدوران و تجربه های فناوری و اطلاعاتی خود دست به کار شود و عملیات جستجو آغاز شد. اسرائیل در چند ماه گذشته اطلاعاتی درباره محل دفن یکی از آنها دریافت کرد. نیروهای کماندو اسرائیل راهی مکان شده و بعد از بررسی قبر از درستی خبر اطمینان حاصل کردند.

جنازه سرباز اسرائیلی با هماهنگی روسیه از فرودگاه مسکو به اسرائیل منتقل شده است.

جروزالیم پست روز ۳ آوریل به نقل از ژنرال ایگور کوناشینکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت «اسرائیل از روسیه برای جستجوی جنازه سربازان اسرائیلی درخواست کمک کرده بود». مقبره این نظامیان در تاسیسات مشخصی در مناطق تحت کنترل «داعش» در سوریه بود.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای