فشار غرب و سازمان ملل برای جلوگیری از عملیات نظامی در طرابلس

فشار غرب و سازمان ملل برای جلوگیری از عملیات نظامی در طرابلس

آغاز «عملیات فتح المبین» به رهبری حفتر... تصرف شهر غریان
جمعه, 5 آوریل, 2019 - 10:45
گوشه ای از دیدار روز پنجشنبه فائز السراح و آنتونیو گوترش در طرابلس درباره تنش تازه در کشور (خبرگزاری فرانسه)

فرانسه و ایتالیا و امارات و انگلیس و آمریکا روز پنجشنبه (۴ آوریل) خواستار توقف تنش نظامی تازه در لیبی شدند. این فراخوان در حالی مطرح می شود که خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی از آغاز «عملیات فتح المبین برای آزادسازی طرابلس» خبر داد. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل «نگرانی شدید» خود را از «خطر درگیری» ابراز نمود.

پنح کشور در بیانیه مشترکی که توسط وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد ضمن «ابراز نگرانی شدید از درگیری ها در شهر غریان لیبی» همه گروه ها را به «توقف فوری تنش» فراخواندند. این بیانیه افزود «گزینه نظامی و تهدید به اقدام یکجانبه در این شرایط حساس در مرحله تحول در لیبی منجر به کشاندن کشور به سمت آشوب و هرج و مرج می شود. ما قاطعانه بر این باوریم که مساله لیبی با راهکار نظامی حل نمی شود».

حفتر روز پنجشنبه دستور آغاز «عملیات آزادسازی طرابلس» را صادر کرد. نیروهای حفتر وارد شهرهای صرمان و غرب در جنوب و غرب طرابلس شدند و تا نزدیکی حومه شهر سرت هم پیشروی کردند. البته نیروهای نظامی دولت وفاق ملی و نیروهای حفتر در این مناطق درگیر نشدند.

حفتر شامگاه پنجشنبه در یک پیام خطاب به نیروهای تحت کنترل خود از آغاز عملیات نظامی «فتح المبین» خبر داد و گفت که تشکیلات نظامی در حال پیشروی برای «پاکسازی منطقه غربی از باقیمانده گروه های تروریستی موجود در این منطقه هستند». او افزود «ما امروز به فراخوان مردم در پایتخت پاسخ می دهیم. ما به وعده ای که به آنها داده ایم عمل می کنیم... امروز زمین در زیر پاهای ستمگران به لرزه در می آید... زمان عمل به این وعده فرارسید».

این در حالیست که فائز السراج رییس دولت وفاق پیشتر «آماده باش کامل» نظامی برای دفاع از طرابلس را اعلام کرد و گروه های هوادار دولت در شهر مصراته برای «جلوگیری» از پیشروی نیروهای حفتر به سوی پایتخت اعلام آمادگی کردند. رویترز به نقل از شاهدان عینی گفت «برخی گروه های مسلح از مصراته به سوی طرابلس در حال پیشروی هستند تا «از پایتخت در برابر نیروهای حفتر دفاع کنند».

گوترش که به لیبی سفر کرده ضمن «ابراز نگرانی شدید» درباره «خطر درگیری ها» خواستار «آرامش و خویشتنداری» شد. او با برخی سران لیبی دیدار کرد.

گوترش افزود «گفتگو تنها راهکار در لیبی است نه گزینه نظامی».

عملیات نظامی حفتر در حالی آغاز شده که «کنفرانس ملی فراگیر» زیر نظر سازمان ملل برای تدوین «نقشه راه» برای حل بحران کشور در نیمه آوریل برگزار می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای