اعتراض اسلامگرایان الجزایر برای کنار گذاشتن «نظام بو تفلیقه»

اعتراض اسلامگرایان الجزایر برای کنار گذاشتن «نظام بو تفلیقه»

گزینه پیشنهادی ارتش برای رهبری مرحله انتقالی الجزایر در انتظار واکنش مردم
جمعه, 5 آوریل, 2019 - 11:45
بازنشستگان ارتش پنجشنبه در پایتخت الجزایر خواستار برکناری کل ارکان حاکمیت بوتفلیقه شدند

گویا سرنوشت چهره های با نفوذ ارکان حکومت عبد العزیز بوتفلیقه رییس جمهور مستعفی روز جمعه (۵ آوریل) با تظاهرات میلیونی مردم در گوشه و کنار کشور مشخص می شود. رهبران دو گروه اسلام گرای معروف گفتند که برای کنار گذاشتن کل ارکان حکومت در دوره بوتفلیقه به جنبش اعتراضی مردم متکی هستیم. 

عبد الرزاق مقری رییس «جنبش جامعه صلح» به «الشرق الاوسط» گفت «دستگاه نظامی الجزایر به دنبال رییس جمهور شدن عبد القادر بن صالح (رییس پارلمان) در مرحله انتقالی است. اما نظامیان بسته به واکنش مردم  در تظاهرات امروز ممکن است نظر خود را تغییر دهند. گفتگوی میان احزاب و دستگاه نظامی و جامعه مدنی و نمایندگان جنبش اعتراضی تنها راهکار است و لزوما نباید این گفتگوها رسانه ای شود. هدف تنها توافق بر سر گزینه مشترک است چرا که اشتباه در این مرحله ممنوع است. جنبش تنها طرفی است که می تواند سمت سیر تحولات را تغییر دهد. اینکه گروه های اسلامگرا اعتراضات را رهبری کنند غیر ممکن است».

مقری گفتند «به دست گرفتن «مستقیم» قدرت توسط نظامیان در الجزایر دور از ذهن است. البته ما از تجارب گذشته در کشور واهمه دارند چه اینکه معمولا نظامیان از پشت پرده کنترل امور را به دست می گیرند و رییس جمهور انتخاب می کنند و به موازنه های سیاسی سمت و سو می دهند».

عبد الله جاب الله رییس جبهه عدالت و سازندگی گفت «اینکه مرحله انتقالی توسط «همان چهره هایی که مردم علیه شان قیام کردند» هدایت شود غیر قابل قبول است.

او در گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود‌ «جنبش اعتراضی به دنبال دست یابی به اهداف بزرگی است. شعارهای مردم نشان می دهد که آنها خواستار عمل به بیانیه اول نوامبر هستند.. معترضان به دنبال ایجاد حکومت دموکراتیک با توجه به اصول اسلامی هستند». او گفت «به قدرت رسیدن به صالح «خیانت به مردم است. انتخابات آینده با حضور چنین افرادی نه آزاد است و نه شفاف. اگر اینها مسئولیتی در دوره انتقالی داشته باشند پس جنبش مردمی را دور می زنند. اگر می خواهیم انتخابات شفاف و آزاد باشد باید همه کسانی که در بدنه حاکمیت در دو دهه گذشته قرار داشتند کنار گذاشته شوند».

در همین راستا، برخی فعالان جنبش اعتراضی گفتند که ارتش به احمد بن بیتور نخست وزیر پیشین پیشنهاد کرده تا مرحله انتقالی را هدایت کنند. هیاتی از چهره های شاخص برای اداره امور کشور به مدت ۶ ماه تشکیل خواهد شد. انتخابات ریاست جمهوری در مرحله بعدی برگزار می شود. برخی منابع به «الشرق الاوسط» گفتند «بن بیتور در حال رایزنی با حلقه نزدیک به خود درباره طرح ارتش است اما ظاهرا علاقه چندانی به نقش آفرینی سیاسی در مرحله آینده ندارد».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای