اریتره: قطر و ترکیه در کشور «خرابکاری» می کنند

اریتره: قطر و ترکیه در کشور «خرابکاری» می کنند

دوشنبه, 8 آوریل, 2019 - 10:15

دولت اریتره روز پنجشنبه (۴ آوریل) رسما ترکیه و قطر را به تلاش برای «خرابکاری و ایجاد مانع در مسیر روند صلح میان اریتره و اتیوپی و در منطقه شاخ آفریقا» متهم کرد.

وزارت اطلاع رسانی اریتره در بیانیه ای اعلام کرد «اقدامات تخریبی و پراکنده دولت ترکیه به ریاست حزب حاکم (حزب عدالت و توسعه) در اریتره شناخته شده است و با پول و حمایت قطر اجرا می شوند».

این بیانیه افزود «اقدامات خرابکارانه در سال گذشته افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. هدف این فعالیت ها همان مانع تراشی در مسیر صلح در منطقه شاخ آفریقا و به ویژه با اتیوپی است». 

این بیانیه گفت «فعالیت برخی گروه های «مشکوک» که شعار مذهبی سر می دهند و در راستای تشنج آفرینی بین اریتره و اتیوپی حرکت می کنند از حد گذشته است. این گروه ها مورد حمایت ترکیه هستند».

محمد عبد القادر خلیل مدیر برنامه ترکیه و مشرق عربی در مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام به الشرق الاوسط گفت «فعالیت های ترکیه و قطر به منظور گسترش نفوذ در قاره آفریقا رشد قابل ملاحظه ای داشته است. نقش آفرینی این دو کشور به دنبال قطع رابطه با چهار کشور (سعودی و مصر و امارات و بحرین) و نیز سوءاستفاده از فضای هرج و مرج در کشورهایی مثل لیبی و سودان و سومالی افزایش پیدا کرده است».

دکتر ایمن عبد الوهاب کارشناس مسائل آفریقا در مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی الاهرام گفت «رقابت بین المللی در معادلات شاخ آفریقا به ویژه کشورهای آفریقای شرقی به چشم می خورد. آشتی و مصالحه میان اتیوپی و اریتره در بازگشت تعادل در این منطقه سهیم است. ما در این منطقه شاهد برخی موارد مداخله گری توسط قطر و ترکیه هستیم که تا حدودی به مساله سومالی و رقابت بر سر بنادر دریای سرخ برمی گردد». 

او گفت اظهارات اریتره در مورد قطر و ترکیه «بی پروایانه بوده و واکنش تندی» به شمار می رود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای