فراخوان برای تعیین «گزینه توافقی» برای ریاست جمهوری موقت الجزایر

فراخوان برای تعیین «گزینه توافقی» برای ریاست جمهوری موقت الجزایر

دوشنبه, 8 آوریل, 2019 - 12:45

پارلمان الجزایر (مجلس نمایندگان و مجلس امت) روز سه شنبه (۹ آوریل) با توجه به قانون اساسی برای تثبیت خلا پست ریاست جمهوری در پی استعفای پرزیدنت عبد العزیز بوتفلیقه و انتصاب عبد القادر بن صالح رییس مجلس امت به عنوان رییس جمهور موقت کشور تشکیل جلسه می دهد. اما معترضان در تظاهرات روز یکشنبه (۷ آوریل) اعلام کردند عبد القادر بن صالح را برای تصدی ریاست جمهوری کشور قبول ندارند چرا که او وابسته به «نظامیان کهنه کار» بوده و باید به دنبال گزینه توافقی بود.

روزنامه دولتی «المجاهد» که یک روزنامه حکومتی به شمار می رود در شماره (۷ آوریل) با تاکید بر کنار گذاشتن بن صالح گفت «باید سریعا راهکاری برای ریاست مجلس امت ایجاد شود. گزینه کنونی مورد قبول مردم نیست. این کار ممکن است و می توان گزینه توافقی را پیدا کرد. فردی که از ویژگی یک دولتمرد برای رهبری دوره کوتاه انتقالی برخوردار باشد. حالا مساله مهم این است که اختلافات را کنار بگذاریم».

از سوی دیگر، برخی چهره های معروف اعتراضات مردمی هوادار تغییر کل ارکان حاکمیت طرحی برای تشکیل یک هیات رهبری در دوره انتقالی مطرح کردند. 

روزنامه «المجاهد» خواستار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اسرع وقت بدون تغییر نهادهای فعلی شد و افزود «مرحله انتقالی معمولا طولانی مدت و مبهم بوده که ممکن است در آن خواسته های مردم مورد بی توجهی قرار بگیرند. باید به صندوق رای رجوع کرد. تصمیم گیری درباره رهبر آینده الجزایر از طریق صندوق رای امکان پذیر است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای