کودتای نظامی در سودان

کودتای نظامی در سودان

بازداشت ارکان حکومت البشیر و شادی هزاران نفر در مقابل وزارت دفاع
پنجشنبه, 11 آوریل, 2019 - 13:15

نیروهای ارتش سودان روز پنجشنبه (۱۱ آوریل) در اقدامی شبیه به «کودتای نظامی» پرزیدنت عمر البشیر و حکومت او را سرنگون کردند. تحرک ارتش به دنبال فشار و اعتراضات گسترده مردم در پنج روز گذشته در مقابل مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح انجام شد. این در حالیست که معترضان شادی کنان به خیابان ها ریختند و هزاران نفر در مقابل مقر وزارت دفاع در خارطوم به جشن و پایکوبی می پردازند.

به گفته برخی منابع داخلی سودان، عمر البشیر و معاون او احمد هارون در حصر خانگی به سر می برند و بیش از ۱۶۰ نفر از چهره های بدنه حاکمیت بازداشت شدند. بکری حسن صالح و نافع علی نافع و علی عثمان محمد طه معاونان پیشین رییس جمهور و عبد الرحیم محمد حسین وزیر دفاع پیشین از جمله دستگیر شدگان هستند. خبرها حاکی از بازداشت فرماندهان گارد ریاست جمهوری و خلع سلاح آنان است.

منابع نظامی به «الشرق الاوسط» گفتند ستاد فرماندهی ارتش در حال رایزنی برای تعیین رییس و اعضای شورای نظامی انتقالی است. بیانیه اول ارتش به دلیل عدم پذیرش دو نامزد مطرح برای ریاست شورای نظامی انتقالی به تعویق افتاده است».

 ارزیابی اولیه تحولات سودان نشان می دهد که «نیروهای واکنش سریع» نقش عمده ای در این کودتا داشتند. این تشکیلات توسط البشیر تاسیس شده است. گمانه زنی ها حاکی از انتصاب محمد حمدان دنقرو برای معاونت شورای نظامی انتقالی است. دنقرو فرمانده کنونی نیروهای واکنش سریع است.

پخش برنامه های عادی تلویزیون و رادیوی حکومتی از صبح روز ۱۱ آوریل قطع شده و سرودهای ملی به جای آن پخش می شود. سازمان رادیو و تلویزیون اعلام کرد که «بیانیه مهم» نیروهای مسلح در ساعات آینده منتشر می شود. صدور بیانیه یک رسم متعارف در سودان در شرایط تحول سیاسی است.

گروهی از فرماندهان ارتش با ورود به ساختمان رادیوی سودان خواستار قطع برنامه های رادیو برای پخش «بیانیه مهم ارتش» در چند ساعت آینده شدند. خبرها حاکی از حضور گسترده ارتش و نیروهای امنیتی به ویژه در خیابان های اصلی در خارطوم است.

چند هزار نفر با پرچم سودان در مقابل مقر فرماندهی کل ارتش تجمع کردند. مردم شعارهای علیه البشیر و نیز چهره های جریان اسلام سیاسی در سودان سر می دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای