سودان: حرکت به سوی تشکیل حکومت مدنی به ریاست چهره مستقل

سودان: حرکت به سوی تشکیل حکومت مدنی به ریاست چهره مستقل

اعلام حمایت کشورهای عربی از شورای نظامی
دوشنبه, 15 آوریل, 2019 - 10:15
گوشه ای از تجمع های مردمی روز یکشنبه (۱۴ آوریل) در خارطوم (خبرگزاری فرانسه)

شورای نظامی انتقالی حاکم در سودان روز یکشنبه (۱۴ آوریل) خواستار توافق نیروهای مدنی برای معرفی یک چهره «مستقل» شد تا ریاست «حکومت مدنی» را بر عهده بگیرد. این تحولات در حالیست که پرزیدنت عمر البشیر چند روز پیش سرنگون شد و عوض بن عوف معاون البشیر نامزد جانشینی البشیر روز جمعه (۱۳ آوریل) استعفا داد. بن عوف توسط شورای نظامی از ادامه خدمت معاف و بازنشسته شد. ابو بکر مصطفی به جای صلاح قوش به عنوان مدیر جدید سازمان امنیت و اطلاعات منصوب گردید. صلاح قوش که یکی از چهره های شاخص ارکان حکومت البشیر است از مقام خود برکنار شد.

در این راستا، وزارت امور خارجه سودان از حمایت کشورهای سعودی و امارات و مصر و بحرین و اردن و دیگر کشورهای عربی از این کشور قدردانی کرد. سعودی بنا به رهنمودهای ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین «مجموعه کمک های بشردوستانه از جمله فرآورده های نفتی و گندم و مواد دارویی» به سودان ارائه کرده است».

امارات هم با توجه به رهنمودهای شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رییس دولت امارات برای بررسی حوزه های امدادرسانی به مردم سودان با شورای نظامی انتقالی رایزنی می کند.

اتحادیه عرب در بیانیه روز یکشنبه (۱۴ آوریل) ضمن حمایت از شورای نظامی گفت «اتحادیه عرب از اقدامات مهم اعلام شده توسط سپهبد عبد الفتاح البرهان رییس شورای نظامی انتقالی در سودان درباره دوره انتقالی سیاسی حمایت می کند. تلاش های نیروهای سیاسی و مدنی سودان برای دست یابی به توافق ملی مورد تایید اتحادیه عرب است».

از سوی دیگر، سپهبد محمد حمدان ملقب به «حمیدتی» و استیون کوتسیس کاردار سفارت آمریکا در خارطوم درباره شرایط امنیتی لیبی گفتگو کردند.

مراسم مذهبی روز یکشنبه مسیحیان روز یکشنبه (۱۴ آوریل) همانند نماز جمعه مسلمانان در میدان تجمع در خارطوم برگزار شد. این اقدام بیانگر مدارای مذهبی و مشارکت پیروان ادیان گوناگون در اعتراضات مردمی است. 


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای