خالد بن سلمان: ایران به دو دستگی و فرقه‌گرایی دامن می زند

خالد بن سلمان: ایران به دو دستگی و فرقه‌گرایی دامن می زند

جانشین وزیر دفاع سعودی خواهان گسترش همکاری برای رویارویی با «حکومت ویرانگر» شد
پنجشنبه, 25 آوریل, 2019 - 11:30
شاهزاده خالد بن سلمان در کنفرانس امنیت بین المللی مسکو

جانشین وزیر دفاع سعودی شاهزاده خالد بن سلمان روز چهارشنبه (۲۴ آوریل) در جلسه افتتاحیه کنفرانس امنیت بین المللی در مسکو بر لزوم گسترش همکاری مشترک برای برقراری صلح و ثبات در منطقه و جهان تاکید کرد. او درباره خطر فعالیت «نیروهای تندرو و تروریستی که ازطریق ایجاد هرج و مرج و بی ثباتی سرپا هستند» هشدار داد. 

شاهزاده خالد بن سلمان گفت: «برقراری امنیت ملی فراگیر یک نیاز مبرم است. امنیت ملی پایه و اساس امنیت بین المللی است».

شاهزاده خالد بن سلمان خاطر نشان کرد «مشارکت موثر در تلاش های بین المللی برای گسترش امنیت و صلح بین المللی مورد توجه مقام های سعودی قرار دارد. این یکی از اصول ثابت سیاست کشور به رهبری ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد و معاون رییس شورای وزیران و وزیر دفاع است».

او گفت «سعودی از اوضاع در خاورمیانه به شدت نگران است. در حالیکه سعودی به دنبال برقراری امنیت و ثبات در راستای دست یابی مردم منطقه به توسعه و رشد است حکومت ایران بعد از سال ۱۹۷۹ رویکرد حمایت از تندروی و تروریسم و دامن زدن به فرقه گرایی و دودستگی را در پیش گرفته است. حکومت ایران اصلا دولت های ملی را قبول ندارد و با توجه به معیارهای انقلابی فرامرزی فعالیت می کند و اقدامات تهدیدآفرین و برخلاف قوانین بین المللی در پیش گرفته است. حمایت از نیروهای تروریستی و حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های تندرو و شبه نظامیان از جمله اقدامات ایران است. متاسفانه مردم ایران بزرگ ترین بازنده این سیاست ها هستند. مردم ایران در خور برخورداری از ثبات و رفاه و روابط دوستانه با کشورهای همسایه هستند».

جانشین وزیر دفاع سعودی گفت «حکومت ایران و گروه های تروریستی دیدگاه ها و تفکر و اصول و ابزارهای مشترکی دارند. گروه شبه نظامی و تروریستی (حزب الله) در لبنان و شبه نظامیان تروریستی حوثی در یمن از جمله این گروه های تروریستی هستند. حوثی ها به دنبال تسلط بر حکومت در یمن بودند. آنها به مرز سعودی تجاوز کردند».

شاهزاده خالد بن سلمان با اشاره به حمله های مکرر شبه نظامیان حوثی به سعودی گفت «حوثی ها تا کنون با بیش از ۲۰۰ موشک بالستیک پایتخت و شهرهای سعودی را هدف گرفتند. به این باید موارد گسترده نقض حقوق غیر نظامیان و کودکان در یمن و بی توجهی به قطعنامه های شورای امنیت و توافق های صورت گرفته از جمله توافق استکهلم را نیز افزود».

او افزود «سعودی با توجه به درخواست حکومت قانونی یمن و مفاد منشور سازمان ملل، ائتلاف نظامی برای حمایت از حکومت قانونی و رویارویی با شبه نظامیان تشکیل داد. این گروه شبه نظامی به اصل گفتگو باور ندارد و به مردم یمن احترام نمی گذارد و به تعهداتش عمل نمی کند و درخواست ما برای ایجاد راهکار سیاسی این بحران را نادیده گرفته است. این راهکار باید با توجه به قطعنامه ۲۲۱۶ و طرح کشورهای خلیج و ابزارهای اجرایی آن و نتایج گفتگوهای فراگیر ملی در یمن ایجاد شود».

او یادآور شد «سعودی در عرصه سیاست خارجی از هیچ تلاشی برای حمایت از اقدامات در راستای برقراری صلح و ثبات در منطقه و جهان فروگذار نمی کند. رویکرد خارجی سعودی بر مبنای دفاع از قوانین و مقررات بین المللی و حمایت از نهادهای مشروع کشورها فارغ از مناسبات فرقه ای یا ایدئولوژیک شکل گرفته است».

او گفت «کشورهای عربی در مرحله سرنوشت سازی قرار دارند که باید رویکرد قاطعانه ای به منظور دست یابی به آینده درخشان و تحقق خواسته های مردم در پیش بگیرند. تنها دو گزینه وجود دارد: یا باید به سیاست هرج و مرج و ویرانگری و صدور انقلاب و فرقه گرایی و تحمیل نگرش واپس گرایانه و ارتجاعی در منطقه تن داد یا اینکه تصمیم قاطعانه گرفت و با گام های استوار در مسیر آینده حرکت کرد. آینده ای که نوید گر امنیت و ثبات و رفاه و شکوفایی برای مردم منطقه باشد. ما در سعودی تصمیم خود را گرفتیم و در مسیر توسعه و دست یابی به اهداف سند چشم انداز و مقابله با نیروهای افراطی و تروریستی و فرقه گرایی در حال حرکت هستیم».

او یادآور شد «سعودی امروز در مسیر دست یابی به اهداف سند چشم انداز ۲۰۳۰ در حال حرکت است. این سند به دنبال ایجاد آینده ای است که نویدگر امنیت و ثبات و رفاه برای مردم منطقه است. اما حکومت ایران هنوز در پی دست یابی به چشم انداز انقلاب ۱۹۷۹ است که سیاست توسعه گرایانه و تخریبی خود را با خون و آتش در منطقه تحمیل می کند».

شاهزاده خالد بن سلمان گفت «سعودی در گسترش فرهنگ صلح و ثبات در جهان و مبارزه با کلیه انواع تروریسم سهیم است. طرح ها و برنامه های متعددی توسط سعودی برای ترویج فرهنگ گفتگو و ارتباط فرهنگی اجرا شد و همکاری های سازنده با کشورهای جهان انجام شد. مقابله با قدرت های شرور توقف ناپذیر است. ما باید توانمندی های خود را برای مقابله با آنها توسعه دهیم. چالش ها و عوامل تهدید کننده رو به فزونی هستند». 

او افزود «مبارزه با تروریسم و گسترش رویکرد میانه روی مسئولیت همگانی و بین المللی است که همه کشورها باید برای به ثمر رسیدن آن همکاری کنند. باید با کلیه منابع تروریسم و ابزارها و کانال های مالی آن مبارزه و معیارهای دو طرفه یا چند جانبه برای مبارزه با پولشویی را گسترش داد. کشورهای متحد نباید اجازه دهند رسانه ها و شبکه های اجتماعی در راستای مقاصد تروریستی و جنایتکارانه از جمله جذب نیرو و تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرند. این کشورها باید در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند. ما با توجه به تحولات تازه امنیتی و انقلاب فناوری که موارد تهدید زا در عرصه امنیت را افزایش داده به توسعه توانمندی در بخش امنیت سایبری بپردازیم. توانمندی سایبری منجر به تقویت دستگاه امنیت ملی می شود. تروریسم جنبه های متعدد و ابزارهای نوینی دارد که باید به آنها توجه و ریشه کنشان کرد».

جانشین وزیر دفاع سعودی گفت «امنیت بین الملل در مفهوم کلی به معنای تلاش پیگیر برای برقراری و حفظ صلح است. این یک تلاش همگانی است که مبارزه با عوامل امنیت زدایی و بی ثباتی لازمه تغییر است. در این شرایط مردم از هر نژادی و مذهبی که باشند از زندگی بهتر برخوردار خواهند شد. ما تنها گزینه رویارویی با نیروهای ویرانگر از طریق اراده و پشتکار برای آبادانی را در پیش داریم. باید برای رسیدن به شرایط بهتر و آینده درخشان و برقراری امنیت و ثبات و رفاه برای مردم با یکدیگر همکاری کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای