معترضان سودان: عصیان مدنی یا حکومت مدنی

معترضان سودان: عصیان مدنی یا حکومت مدنی

آمادگی برای تظاهرات میلیونی و مشارکت قضات در اعتراضات
پنجشنبه, 25 آوریل, 2019 - 12:15
سران ائتلاف آزادی و تغییر در نشست مطبوعاتی روز ۲۴ آوریل

رهبران جنبش اعتراضی سودان با افزایش فشار به شورای انتقالی نظامی گفتند که ضمن برگزاری تظاهرات میلیونی برای تشکیل حکومت مدنی دست به «نافرمانی مدنی» خواهند زد.

سران ائتلاف «آزادی و تغییر» در نشست مطبوعاتی گفتند «راهپیمایی اعتراضی از روز ۲۵ آوریل آغاز می شود. چنانچه شورای انتقالی نظامی به خواست مردم بی توجهی کند این اعتراضات رفته رفته گسترش می یابد تا به مرحله نافرمانی مدنی برسیم. کمیته سیاسی شورای انتقالی نظامی به مانعی در مسیر تحول و ابزاری برای عبور از انقلاب تبدیل شده است».

الفاتح حسین افزود «ائتلاف اپوزیسیون خواهان همکاری با کمیته سیاسی در آینده نیست».

تعطیلی کمیته سیاسی و برکناری عمر زین العابدین رییس این کمیته یکی از خواسته های عمده معترضان است. زین العابدین در کنار دو عضو دیگر این کمیته یعنی جلال الطیب الشیخ جانشین ریاست دستگاه امنیت سابق و الطیب بابکر رییس پلیس موازی پیشین از چهره های سابق رژیم پیشین هستند. این افراد در راستای اجرای سیاست های گروه اسلامی و الموتمر الوطنی حاکم در سودان فعالیت می کردند.

شورای نظامی انتقالی در پی کنفرانس خبری جریان اپوزیسیون خواستار برگزاری جلسه فوری با گروه «اعلان الحریه والتغییر» در کاخ ریاست جمهوری شد. سران اپوزیسیون نیز با وجود توقف رایزنی با کمیته انتقالی اما در جلسه حاضر شدند.

در تحول دیگر، قضات سودان به معترضانی که روبروی مقر ارتش تجمع کرده اند پیوستند. بیانیه قضات گفت که این گروه روز پنجشنبه (۲۵ آوریل) برای حمایت از تحول در کشور راهی مقر فرماندهی کل می شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای