جنبش ٔ‌آزادی‌بخش سودان خواستار لغو مجازات اعدام سران خود شد

جنبش ٔ‌آزادی‌بخش سودان خواستار لغو مجازات اعدام سران خود شد

یکشنبه, 12 مه, 2019 - 10:30

فرماندهان ارتش سودان روز شنبه (۱۱ مه) خواستار از سرگیری مذاکرات با گروه «الحریه والتغییر» شدند. این مذاکرات در چند روز گذشته به دلیل اختلاف نظر دو طرف بر سر تشکیل «شورای ملی» و اختیارات این نهاد و آرایش نظامیان و غیر نظامیان در آن متوقف شده بود.

گروه «الحریه و التغییر» با پذیرش طرح مذاکره روز ۱۱ مه در بیانیه ای اعلام کرد که برخی اعضای شورای نظامی برای از سر گیری گفتگوها با این گروه تماس گرفته و پاسخ به درخواست مطرح شده به شکل کتبی ارسال خواهد شد. «الحریه والتغییر» یادآور شد که بدون طرف میانجی وارد گفتگوهای ۷۲ ساعته خواهد شد. گفتگوهایی که باید به دور از «سر و صدای رسانه ها» باشد. جزئیات گفتگوها بعدا اعلام و تکلیف مردم مشخص می شود.

گروه «الحریه والتغییر» خواستار انتقال قدرت و تشکیل حکومت غیر نظامی هستند. حکومتی که از سه نهاد «شورای ملی و مدنی با حضور محدود نظامیان و شورای وزیران متشکل از نیروهای مستقل و غیر حزبی و یک مجلس قانونگذاری انتقالی» تشکیل می شود. نظامیان با طرح تشکیل «شورای ملی مدنی» مخالفت کرده اند. آنها می خواهند اکثریت کرسی های شورای ملی در اختیار نظامیان قرار بگیرد. شورای ملی مدنی جایگزین شورای نظامی خواهد شد.

از سوی دیگر، جنبش آزادی بخش خلق سودان از شورای نظامی خواسته تا حکم اعدام برخی از سران این گروه از جمله رییس و جانشین آن را لغو کند. جنبش آزادی بخش خلق سودان یک گروه مسلح به ریاست مالک عقار است. یاسر عرمان جانشین مالک عقار است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای