لبنان: احتمال آزادی متهم به برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری هواپیمای اماراتی

لبنان: احتمال آزادی متهم به برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری هواپیمای اماراتی

الخياط: از طرح «داعشی» برادرانم برای بمبگذاری هواپیما خبر نداشتم
یکشنبه, 12 مه, 2019 - 07:45

دادسرای نظامی لبنان روز یکشنبه (۱۲ مه) قرار است طی حکمی رای دادگاه نظامی درباره آزادی عامر الخیاط را تایید کند یا به دادگاه تجدید نظر محول کند. عامر الخیاط یکی از متهمانی است که برای بمبگذاری در هواپیمای اماراتی بر فراز سیدنی در سال ۲۰۱۷ برنامه ریزی کرده بود. الخیاط در جلسات محاکمه گفت که از طرح بمبگذاری هواپیما اطلاع نداشته است.

او به عضویت در یک گروه تابع «داعش» متهم شده بود. این گروه برای بمبگذاری در هواپیمای مسافربری «الاتحاد» امارات بر فراز شهر سیدنی در سال ۲۰۱۷ برنامه ریزی کرده بود. آنها می خواستند با دو نارنجک دستی هواپیما را منفجر و کلیه مسافران را به کشتن بدهند. اغلب مسافران هواپیما اماراتی و لبنانی و استرالیایی بودند. اعضای این گروه از خود الخیاط و سه برادر او تشکیل شده بود. دو تن آنها در استرالیا و سومی در سوریه بود.

منابع قضایی روز شنبه (۱۱ مه) گفتند دادگاه نظامی دائم به ریاست حسین عبد الله در جلسه روز ۱۰ مه به آزادی الخیاط با وثیقه رای داد. رای دادگاه برای موافق تبا آزادی یا تجدید نظر به دادسرای نظامی ارسال شده است. منابع به الشرق الاوسط گفتند «اگر رای دادگاه نظامی دائم روز دوشنبه توسط دادسرای نظامی تایید شود که الخیاط آزاد می شود. اما اگر پرونده به دادگاه تجدیدنظر ارسال شود رای نهایی با دادگاه عالی نظامی خواهد بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای