دو نفتکش سعودی در نزدیکی امارات هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند

دو نفتکش سعودی در نزدیکی امارات هدف حمله خرابکارانه قرار گرفتند

الفالح: هدف این عملیات تهدید آزادی تردد دریایی و امنیت تولید‌کنندگان نفت است
دوشنبه, 13 مه, 2019 - 10:45

خالد الفالح وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی سعودی، دوشنبه (۲۳ اردیبهشت ماه)، از حمله خرابکارانه به دو نفتکش این کشور در حال عبور از منطقه ویژه تجاری امارات و ورود به خلیج عربی خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، الفالح در بیانیه‌ای که در خبرگزاری رسمی (واس) منتشر شده، گفت: «ساعت 6 صبح روز گذشته (یکشنبه) این دو نفتکش در مسیر خود در حال عبور از خلیج عربی و در آب‌های اقتصادی امارات در نزدیکی امارت فجیره بودند که مورد تعرض و هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفتند. در حالی که یکی از آنها در مسیر برای حمل نفت سعودی از بندر راس تنوره بود و قصد داشت نفت را برای شعبه آرامکو در آمریکا برساند.»

وی افزود: این حمله تلفات انسانی و زیست‌محیطی نداشته اما خسارت‌های جدی به ساختار هر دو کشتی زده است.

وزیر انرژِی سعودی ضمن محکومیت این حمله، آن را تهدیدی علیه آزادی دریانوردی و امنیت انتقال نفت برای مصرف‌کنندگان در سراسر جهان خواند.

الفالح همچنین بر مسئولیت مشترک جامعه بین‌الملل برای تامین عبور و مرور دریایی و امنیت نفت‌کش‌ها تاکید کرد و گفت که این گونه رخدادها پیامدهای زیان‌باری از جمله تاثیرگذاری بر بازار انرژی و به خطر انداختن اقتصاد جهان دارد.

امارات متحده عربی نیز روز گذشته اعلام کرده بود چهار کشتی تجاری در نزدیکی ایران هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفته‌اند.

در واکنش به این حملات قاهره و منامه روز گذشته ضمن اعلام همبستگی با امارات، عملیات خرابکارانه علیه چهار کشتی این کشور را محکوم کردند.

همچنین در این راستا شورای همکاری خلیج با صدور بیانیه‌ای این عملیات خرابکارانه را محکوم کرد.

عبداللطیف الزیانی دبیرکل این شورا اظهار کرد، جامعه بین الملل و هیأت های بین المللی ذیربط دریانوردی در راستای عمل به مسئولیت های سیاسی و حقوقی خود برای جلوگیری از اقدامات خرابکارانه در این منطقه حساس اقدام مناسب اتخاذ کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای