ایران شبه‌نظامیان نیابتی خود را برای تهدید امنیت انرژی جهان به کار می‌گیرد

ایران شبه‌نظامیان نیابتی خود را برای تهدید امنیت انرژی جهان به کار می‌گیرد

همبستگی گسترده با سعودی پس از حمله «پهپاد» حوثی.. کاخ سفید گزینه های نظامی را بازنگری می‌کند
چهارشنبه, 15 مه, 2019 - 07:45

در تحولی آشکار در افزایش تنش در منطقه خلیج، ایران روز گذشته بار دیگر به شبه نظامیان نیابتی خود برای تهدید امنیت بازارهای انرژی جهان پناه آورد، به طوری که جماعت حوثی نیروی نظامی مورد حمایت ایران در یمن رسما مسئولیت حمله به تاسیسات نفتی در سعودی را برعهده گرفت. 

به گزارش الشرق الاوسط، یک مقام آمریکایی درباره این حملات گفت که سازمان امنیت ملی آمریکا معتقد است که مجریان این حملات شبه نظامیان نیابتی ایران هستند و خود ایران مستقیما این اقدامات را انجام نداده است. 

در همین باره شورای وزیران دولت سعودی تاکید کرد که اقدامات تروریستی خرابکارانه علیه تاسیسات حیاتی از جمله دو ایستگاه پمپاژ نفت و نفتکش ها در خلیج عربی تنها علیه سعودی نبوده بلکه امنیت انرژی جهانی و اقتصاد بین المللی را هدف قرار داده است. 

همچنین این عملیات خرابکارانه توسط کشورهای عربی و اسلامی به صورت گسترده محکوم شد.

از سوی دیگر در حالی که گزارش ها از بررسی گزینه نظامی توسط کاخ سفید علیه تهدیدهای ایران منتشر شده بود، رئیس جمهوری ایالات متحده خبرهای مطرح شده درباره اعزام ۱۲۰ هزار نیروی جدید توسط آمریکا به خاورمیانه را جعلی نامید. 

دونالد ترامپ روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت در واکنش به خبر نیویورک تایمز گفت: «این خبر جعلی است. آیا من می توانم چنین کاری را انجام بدهم؟ بله، حتما. اما در حال حاضر برای این کار برنامه ریزی نکرده ام. اگر لازم شود خیلی بیشتر از این نیرو می فرستم.» 

در همین زمینه، وزیر خارجه ایالات متحده که به روسیه سفر کرد، در یک کنفرانس خبری با وزیر خارجه این کشور، به فشار حداکثری آمریکا بر جمهوری اسلامی برای تغییر رفتار رژیم ایران اشاره کرد.

 پمپئو افزود: «خواستار جنگ با ایران نیستیم.»

از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری فارس، علی خامنه ای رهبر ایران در تازه ترین اظهارات خود گفته است که هیچ جنگی با آمریکا رخ نخواهد داد.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای