گزینه های واشنگتن برای تهران؛ تغییر رفتار یا «واکنش ناخوشایند»

گزینه های واشنگتن برای تهران؛ تغییر رفتار یا «واکنش ناخوشایند»

گفتگوی آمریکا و سوئیس برای فشار علیه ایران و کشاندن آن به میز مذاکرات
جمعه, 17 مه, 2019 - 07:45

ایالات متحده آمریکا روز گذشته دو گزینه را پیش روی نظام ایران گذاشت؛ تغییر رفتار برهم زننده ثبات خاورمیانه یا پذیرش واکنشی ناخوشایند. در این میان تلاش هایی به منظور میانجیگیری بین دو طرف صورت گرفت که بارزترین آن گفتگوی رئیس جمهوری سوئیس با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در واشنگتن  برای ایجاد فشار علیه ایران و کشاندن آن به میز مذاکرات است. 

به گزارش الشرق الاوسط، اولی ماورر رئیس جمهور سوئیس روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت، در کاخ سفید با دونالد ترامپ پشت درهای بسته دیدار و مذاکره کرد. 

برخی از مسئولان گفته اند که هدف از این دیدار ایجاد کانالی برای گفت‌وگو با ایران است. 

سوئیس حافظ منافع آمریکا از زمان گروگانگیری دیپلمات های ایالات متحده در ایران است.

دونالد ترامپ پیش از این دیدار در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد احتمال جنگ با ایران گفت: «امیدوارم چنین نشود».کاخ سفید چهارشنبه اعلام کرد اولی مائورر رئیس‌جمهور سوئیس برای دیداری بدون برنامه قبلی و برای اولین بار با دونالد ترامپ وارد واشنگتن می شود.  

هفته پیش بعد از اینکه رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد آماده مذاکره با مقامات ایران است، کاخ سفید شماره تلفنی در اختیار سفارت سوییس در واشنگتن گذاشته تا در صورت درخواست مقام‌های ایرانی برای تماس با ترامپ به آنها داده شود.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس جمهوری آمریکا با اولی ماور، همتای سوئیسی خود برای گفت‌وگو درباره «موضوعاتی مانند نقش سوئیس در تسهیل روابط دیپلماتیک و سایر موضوعات بین‌المللی» دیدار و گفت‌وگو می‌کند. سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «ترامپ چه پیامی را از طریق رئیس جمهوری سوئیس به مقام های ایران می دهد»، افزود: پیام ما این است که مایلیم تغییر رفتاری از سوی ایران ببینیم. اگر آن ها اقدامی کنند، از کاری که او (ترامپ) در واکنش انجام می دهد خوششان نخواهد آمد؛ آن ها خوشحال نخواهند بود.»

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای گفت که مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز گذشته به صورت تلفنی با سلطان قابوس پادشاه عمان گفت و گو کرده است.

دو طرف در این گفت و گوی تلفنی بر حمایت شدید خود از مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن و درباره تهدیدهای ایران در منطقه خلیج گفت و گو کردند.

یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا به «الشرق الاوسط» گفت: واشنگتن در ارتباط مستمر با شرکا و همپیمانان خود است و با بریطانیایی ها، فرانسوی ها و آلمان ها داده های اطلاعاتی درباره تهدیدات احتمالی امنیت رد و بدل می کنیم. 

وی افزود: واشنگتن از آنها خواسته تا با اعمال نفوذ علیه نظام ایران به کاهش تنش ها کمک کنند. اما ما باید احتیاط لازم در سایه تهدیدات احتمالی را اتخاذ کنیم، در عین حال این به معنای مسابقه برای نزاع نیست. 

در این میان گروه هشت (نمایندگان رهبران دو حزب در کنگره) اطلاعات محرمانه و موثق را از کاخ سفید و در جلسه‌ای روز پنجشنبه دریافت کردند.

نانسی پلوسی، رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه گفت دولت ترامپ باید این نکته را در نظر داشته باشد که مجوز کنگره را برای جنگ با ایران ندارد.

اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای