تشدید جنگ تجاری چین وآمریکا به دنبال منع محصولات هواوی

تشدید جنگ تجاری چین وآمریکا به دنبال منع محصولات هواوی

جمعه, 17 مه, 2019 - 12:15
ترامپ در گفتگوی مطبوعاتی روز سه شنبه در کاخ سفید

دولت چین گفت قانون آمریکا برای ممنوعیت خریداری تجهیزات و خدمات شرکت معروف چینی «هواوی»‌در آمریکا به مناسبات تجاری دو کشور ضربه می زند.

گاو فنگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست مطبوعاتی از آمریکا خواست تا از این اقدام صرفنظر کند. او افزود این رفتار آمریکا اشتباه است. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز چهارشنبه (۱۵ مه) در یک فرمان حکومتی از ویلبر راس وزیر بازرگانی این کشور خواست تا توصیه هایی به شرکت های مخابرات آمریکا درباره پرهیز از واردات محصولات الکترونیک ساخت شرکت های خارجی که امنیت کشور را تهدید می کنند ارایه دهد. شرکت چینی هواوی شامل این فرمان نیز می شود. دولت آمریکا و هواوی بر سر نسل پنجم ارتباطات اختلاف نظر دارند. دولت آمریکا علیه هواوی به دلیل نقض تحریم ها علیه ایران شکایت کرده و مدیر مالی هواوی در کانادا بازداشت شد. ترامپ در راستای اجرای این تصمیم «وضعیت فوق العاده ملی» در کشور اعلام کرد. رییس جمهور آمریکا با این اقدام در پی اجتناب از بازخواست قانونی در ارتباط با ممنوعیت خریداری محصولات شرکت خارجی در آمریکا است. ممنوعیت خریداری تجهیز    ات هواوی شاید منجر به بروز اختلاف نظر با سازمان تجارت جهانی نیز شود.

وزارت بازرگانی آمریکا به طور جداگانه اعلام کرد که این شرکت و ده ها شرکت وابسته به هواوی را در فهرست شرکت های تهدید کننده امنیت ملی آمریکا قرار داده است. 

البته اقدام دولت آمریکا در ارتباط با هواوی مورد استقبال اروپایی ها قرار نگرفت. امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه پنجشنبه (۱۶ مه) در یک همایش فناوری در پاریس گفت «ما خریداری محصولات هواوی و شرکت های دیگر را ممنوع نمی کنیم. فرانسه و اروپا رویکرد واقع گرایانه و منطقی در پیش گرفته اند. ما به همکاری و تعدد گرایی باور داریم و در عین حال متوجه هستیم که باید برای حفظ امنیت ملی فناوری مناسب و خوب وارد کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای