الشرق الاوسط در جشنواره کن؛ راه اندازی یک موسسه سینمایی اماراتی سعودی

الشرق الاوسط در جشنواره کن؛ راه اندازی یک موسسه سینمایی اماراتی سعودی

جمعه, 17 مه, 2019 - 15:30

اعلام خبر مشارکت سعودی در جشنواره فیلم «کن» در واقع رویداد مهم برای حضور این کشور در یکی از مهم ترین رویدادهای سالانه جهان بود. حضور سعودی در «کن» به دلیل گمانه زنی ها درباره فعالیت های تجاری و صنعتی کلان مورد انتظار سعودی بیش از پیش خبر ساز شد.

مایکل گرین یکی از سینماگران و کارشناسان سینمای منطقه خلیج می گوید‌«چیزی بهتر از این نمی توان انتظار داشت. اهل سینما می دانند که منطقه خلیج سرشار از چهره های با استعداد است و از ظرفیت بهبود و ارتقای هنرهای بصری و ساخت فیلم و سریال های تلویزیونی با محتوا برخوردار است. منطقه خلیج باید ثابت کند که توانایی این را دارد تا در صنعت سینما پا به پای بقیه کشورها حرکت کند».

اظهارات یادشده درست با اهداف سعودی انطباق دارد. سالن های سینما در اوایل پارسال در سعودی گشوده شدند. سعودی با تولیدات محلی و مشترک وارد صنعت سینما شد و شورای فیلم سعودی به سرپرستی فیصل بالطیور راه اندازی شد. اهداف بزرگ و مشکلات همزمان با آغاز جشنواره کن نام سعودی دوباره در کانون توجه قرار گرفت و چندین مقاله در مجله  هالیوود ریپورتر و نشریه فارایاتی به بررسی رشد و چشم انداز صنعت سینما در سعودی پرداختند.

در کنار این تحول، رویداد مهم و مشترک دیگری نیز اتفاق افتاده است. گروه ام بی سی و شرکت VOX در امارات و سعودی و شرکت اماراتی ایمیج نیشن یک موسسه سینمایی تمام عیار در حوزه تولید و توزیع سینمایی تشکیل می دهند. مایکل گرین رییس هیات مدیره موسسه ایمیج نیشن در ابوظبی و خالد الشدیاق رییس هیات مدیره گروه «ماجد الفطیم فنچرز» و پیتر اسمیت مدیر اجرایی «ام بی سی» و علی جعفر مدیر تولید محتوا در «ام بی سی» در نشست خبری مشترک درباره این موسسه تازه تاسیس و اهداف آن برای تولید محصولات مشترک تلویزیونی و سینمایی با کیفیت و محتوای عالی صحبت کردند.

گرین افزود «ایمیج نیشن سابقه طولانی در بخش تولید فیلم در سطح محلی و بین المللی دارد. برخی فیلم های هالیوود و اماراتی توسط این شرکت ساپورت مالی شده اند و حالا این شرکت در صدد انتقال تجربه خود به «این برنامه بلندپروازانه» است. شرکت الفطیم صاحب بزرگ ترین و مهم ترین سالن های سینمایی امارات و سعودی است که مسئولیت تبلیغات و ساپورت رسانه ای برای نمایش فیلم های سینماگران عرب در کشورهای خلیج را به عهده می گیرد. ام بی سی مهم ترین شبکه تلویزیونی عربی به شمار می رود. ام بی سی با ساپورت مالی محصولات جدید و در اختیار گذاشتن ظرفیت های بالای فنی می تواند در راستای تامین اهداف موسسه نوپا سهیم باشد.

اهداف بزرگی برای این موسسه در نظر گرفته شده است. هدف اصلی همان حمایت از سینمای عربی برای ورود به باشگاه موسسات سینمایی موثر در جهان است. اما مشکل اصلی در ایجاد بستر مناسب و ساخت محصولات متفاوت از جمله فیلم هایی است که بر مبنای رمان تولید می شوند. خالد الشدیاق درباره ظرفیت های شرکت VOX در این موسسه گفت «این شرکت از تجربه درخشانی در بازار برخوردار است. ما چندین سالن سینما در ریاض و جده افتتاح کردیم که تا پایان سال جاری بیشتر خواهد شد. سالن های سینما در شهرهای دیگر سعودی افتتاح می کنیم تا اینکه شمار آنها در کل به ۱۱۰ سالن برسد. ما در پنج سال آینده صدها میلیون دلار برای ساخت سالن سینما در سعودی سرمایه گذاری می کنیم». این اقدامات با خبر شرکتAMC برای افتتاح چهل تا پنجاه سالن سینما تا سال ۲۰۲۴ در سعودی همسویی دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای