مذاکرات حزب کارگر و محافظه کار درباره بریگزیت بدون نتیجه پایان یافت

مذاکرات حزب کارگر و محافظه کار درباره بریگزیت بدون نتیجه پایان یافت

جمعه, 17 مه, 2019 - 22:00
جرمی کوربن رهبر حزب کارگر خارج از منزل در لندن (رویترز)

مذاکرات حزب محافظه کار حاکم و حزب اپوزیسیون کارگر درباره ایجاد راه حل مشترک در خصوص برگزیت بدون نتیجه پایان یافت. جرمی کوربن رهبر حزب کارگر گفت «چالش برانگیز بود» و دولت دچار «ضعف و بی ثباتی» است.

کوربن افزود «گفتگوها سازنده و با حسن نیت انجام شد اما نتوانستیم راهکاری برای اختلافات سیاسی گسترده میان طرفین پیدا کنیم. از بین رفتن قدرت ترزا می باعث شده تا نتواند به هر گونه تعهد در جریان مذاکرات عمل کند. اگر تغییر قابل توجهی حاصل نشود به مخالفت با طرح مطرح شده از سوی دولت درباره بریگزیت ادامه می دهیم. این طرح نمی تواند مشاغل و صنایع انگلیس را نجات دهد».

ترزا می برای تصویب طرح برگزیت از در سازش با حزب کارگر وارد شد. نخست وزیر انگلیس و اتحادیه اروپا به توافق درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا دست یافتند اما این طرح، سه بار توسط پارلمان انگلیس به تصویب نرسید. دو حزب کارگر و محافظه کار در چندین هفته گذشته دراین باره سرگرم مذاکره بودند. چهره های اصلی حزب محافظه کار نگران این بودند که می زیر بار خواسته کوربن درباره باقی ماندن انگلیس در اتحادیه گمرکی اروپا برود.

حالا شرایط انگلیس آنهم تقریبا سه سال بعد از برگزاری همه پرسی درباره بریگزیت بازگشت به نقطه صفر است. ۵۲ درصد مردم انگلیس در آن همه پرسی به نفع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و ۴۸ درصد به ماندن در اتحادیه رای دادند. مهلت بریگزیت تا ۳۱ اکتبر تمدید شده است. ترزا می روز پنجشنبه (۱۶ مه) با طرح تدوین برنامه زمانی برای کناره گیری از مقام نخست وزیری در اوایل ماه ژوئن موافقت کرد. ترزا می در این مدت برای چهارمین بار برای تصویب طرح بریگزیت توسط پارلمان تلاش خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای