شلیک راکت به منطقه الخضرا بغداد

شلیک راکت به منطقه الخضرا بغداد

یکشنبه, 19 مه, 2019 - 18:45

دستگاه های امنیتی عراق در بیانیه ای اعلام کردند یک راکت کاتیوشا روز یکشنبه به سمت منطقه الخضرا بغداد محل تجمع سفارتخانه های خارجی شلیک شده است.

به گزارش الشرق الاوسط، گروه رسانه ای دستگاه امنیتی عراق این خبر را رسما تائید کرده است.

مقامات امنیتی عراق می‌گویند که این حادثه تلفات جانی نداشته است.

شاهدان عینی به رویترز گفته اند که صدای انفجار یکشنبه شب در وسط پایتخت را شنیده اند.

دو منبع دیپلماتیک مستقر در بغداد نیز شنیدن صدای انفجار را تائید کردند.

ارتش عراق نیز گفته است در ساعات پیش رو جزئیات بیشتری درباره این انفجار منتشر خواهد کرد. 

مقامات آمریکا در هفته گذشته کارمندان غیرضروری سفارت خود در بغداد و کنسولگری اربیل را خارج کرده اند. 

دولت ترامپ نیز اعلام کرد که نیروهای اضافی بیشتری برای مواجهه با تهدیدات آشکار ایران و شبه نظامیان و ابسته به آن در عراق علیه منافع آمریکا به منطقه اعزام کرده است.

از سوی دیگر، همزمان با افزایش تنش ها، ایران و آمریکا گفته اند قصدی برای جنگ ندارند.

یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا در این باره گفت تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله راکتی را به عهده نگرفته است.

وی افزود: هیچ صدمه‌ای به تأسیسات آمریکا وارد نشد و درباره این حادثه با مقامات عراق در حال تماس هستیم و درباره آن تحقیق می‌کنیم.

این مقام آمریکایی در عین حال گفته است که حادثه را بسیار جدی قلمداد می کنیم و ایران را مسئول حملات شبه نظامیانش در عراق می دانیم و به ایران طبق این حمله واکنش نشان خواهیم داد. 

 ژنرال یحیی رسول یکی از سخنگویان ارتش عراق در همین باره گفته است، راکت کاتیوشا نزدیک مجسمه «سربار گمنام» به زمین خورده است که کمتر از یک مایل (۱.۶ کیلومتر) با سفارت آمریکا فاصله دارد. این حادثه تلفات جانی در بر نداشت.

در این میان، هادی العامری رئیس ائتلاف پارلمانی «الفتح» و فرمانده یکی از گروه های شبه نظامی به عراقی ها هشدار داد: «ما از تمامی عراقی‌ها می‌خواهیم آتشی برای این جنگ نشوند. و اگر جنگی شعله‌ور شود همگان در آتش آن خواهند سوخت».

در همین راستا، قیس الخزعلی دبیرکل گروه شبه نظامی عصائب اهل الحق در واکنش به این حادثه با تکرار مواضع العامری در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: جنگ احتمالی نه به سود آمریکا بوده و نه ایران.

اندکی پس از انتشار این خبر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی نوشت: «اگر ایران درگیری می‌خواهد، این پایان رسمی ایران خواهد بود. هرگز ایالات متحده را دوباره تهدید نکنید».

تنش‌ها بین ایران و آمریکا طی روزهای گذشته شدت گرفته است و ایالات متحده نیز توانایی و ظرفیت‌های نظامی خود در خاورمیانه را افزایش داده‌است.

ایران اما این حرکت نظامی آمریکا را بخشی از یک جنگ روانی و بازی سیاسی دانست.

در این میان، یک منبع در پلیس عراق به رویترز نیز گفته است نیروهای ویژه پلیس یک سکوی پرتاب موشک در محله الصناعه شرق بغداد کشف و منطقه را محاصره کردند. نیروهای مهندسی عملیات بغداد در حال بررسی سکوی کشف شده هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای