استقبال کشورهای عربی از دعوت ریاض برای بررسی تجاوزهای ایران

استقبال کشورهای عربی از دعوت ریاض برای بررسی تجاوزهای ایران

یکشنبه, 19 مه, 2019 - 22:15

تعدادی از کشورهای خلیجی و عربی روز گذشته از دعوت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز برای برگزاری دو نشست فوری سران خلیج و عرب در روز پنجشنبه ۲۵ رمضان (۳۰ اردیبهشت ماه جاری) در مکه مکرمه پیش از نشست سران اسلامی به منظور بررسی تجاوزهای ایران استقبال کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، وزارت خارجه امارات در بیانیه ای از اقدام ملک سلمان برای دعوت رهبران عربی با هدف برگزاری دو نشست فوری در مکه و بررسی موضوع حملات هفته گذشته به تأسیسات نفتی سعودی و چند کشتی در نزدیکی سواحل امارات، استقبال کرد.

این بیانیه ذکر کرده‌است: «مبادرت به چنین تلاشی از سوی رهبری سعودی عجیب و بعید نیست. وی همیشه برای تثبیت صلح و امنیت در منطقه مشتاق و پیگیر بوده‌است».

در این بیانیه از نقش رهبری ملک سلمان در حفظ وحدت کلمه و هماهنگی مواضع تقدیر شده‌است.

در این بیانیه آمده که «شرایط حساس فعلی و چالش‌ها و تهدیدات پیرامون، اتخاذ موضع مشترک عربی و خلیجی را ضروری می‌کند».

امارات متحده عربی از کشورهای عربی و خلیجی خواست «در شرایط حساس فعلی و با توجه به چالش‌های و تهدیدات پیرامون» و تنش‌های روزافزون با ایران، موضع مشترکی اتخاذ کنند.

از سوی دیگر، کشور بحرین دعوت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود برای دو نشست فوق‌العاده شورای همکاری خلیج عربی و سران کشورهای عرب در مکه مکرمه استقبال کرد. وزارت خاجه بحرین در بیانیه ای تأکید کرد: این دعوت خادم حرمین شریفین بسیار ارزشمند است و از تمام گام‌ها و تلاش‌های سعودی جهت برقراری امنیت و استقرار در منطقه و تقویت منافع کشورهای عربی حمایت خواهد کرد. در این بیانیه همچنین آمده‌است: این دعوت حکیمانه خادم حرمین شریفین نشانگر نقش اساسی سعودی در رهبری اقدامات مشترک عربی است و همچنین نشانگر عنایت و توانایی آن در عبور از بحران‌های شدید که در منطقه خلیج عربی در حال وقوع است. این بیانیه افزود: این اقدامات مشترک عربی با مشورت و همکاری مشترک میان کشورهای شورای همکاری خلیج عربی و اتحادیه عرب برای اتخاذ یک موضع هماهنگ و یکپارچه عربی جهت حفظ امنیت و ثبات کشورهای و ملت‌های منطقه و برقراری صلح و دوستی خواهد بود. در این میان، ضیاء الدین بامخرمه سفیر جیبوتی در سعودی نیز گفت: «این تصمیم ملک سلمان، به منظور بررسی تحولات منطقه در یک چارچوب عربی متحد اتخاذ می‌شود تا این حملات به منطقه و پیامدهای آن را بررسی کند».

قرار است سعودی چهاردهمین دوره نشست عادی سران کشورهای اسلامی با حضور اعضای سازمان همکاری اسلامی با شعار «نشست مکه؛ دست به دست هم برای آینده» را میزبانی کند.

در این نشست مقرر شده‌است تا سران برای رسیدن به موضع یکپارچه در برابر مسائل و رویدادهای جاری در جهان اسلام و بحث و گفتگو کنند و در پایان «بیانیه مکه» صادر شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای