ترامپ: برای مذاکره با ایران تلاش نمی کنیم

ترامپ: برای مذاکره با ایران تلاش نمی کنیم

پمپئو و شاناهان امروز برای بررسی بحران ایران به کنگره می روند
دوشنبه, 20 مه, 2019 - 23:45
AP

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد کشورش برای گفتگو با ایران تلاش نمی کند و اگر تهران به دنبال مذاکره است باید گام اول را بردارد. 

به گزارش الشرق الاوسط، ترامپ در توئیتی نوشت: «رسانه‌های جعلی به طور معمول یک اظهارنظر نوعا غلط و بدون اساس منتشر می‌کنند، درباره زمینه‌چینی ایالات متحده برای مذاکره با ایران. این یک گزارش غلط است.. ایران هر وقت آمادگی لازم را برای این کار پیدا کند با ما تماس خواهد گرفت. در این فاصله، اقتصادشان به حرکت به سمت قهقهرا ادامه می دهد. من به شدت برای ملت ایران اندوهگین هستم».

کنگره آمریکا روز سه شنبه جلسه ای محرمانه درباره بحران ایران برگزار می کند و در آن مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، پاتریک شاناهان وزیر موقت دفاع، جینا هاسپل رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیرو‌های مسلح این کشور در این جلسه حضور می یابند.

جلسه «مهم» مقامات ارشد دولت دونالد ترامپ با اعضای سنا و مجلس نمایندگان این کشور پس از این صورت می گیرد که قانونگذارانی از دموکرات ها و جمهوری خواهان از دولت ترامپ خواستند تا آنها را در جریان رویکرد واشنگتن درباره ایران قرار دهند.

در همین رابطه، روزنامه «الشرق الاوسط» به نقل از یکی از دستیاران کنگره مطلع شده است که  جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در این جلسه پشت درهای بسته شرکت نخواهد کرد. 

در این میان دموکرات‌های کنگره آمریکا نشستی را با حضور جان برنان آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور و وندی شرمن مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا به منظور ایجاد فشار علیه دولت ترامپ در سایه بحران کنونی برگزار کردند. 

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنین در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: «به دنبال جنگ نیستم اما به ایران اجازه داشتن تسلیحات هسته‌ای را نمی‌دهم».

وی افزود: «خواهان رویارویی نیستم، اما مواضعی مثل ایران پیش روی شماست اصلا نمی توانید اجازه دهید تا سلاح هسته ای داشته باشند. من شخصی نیستم که به دنبال جنگ باشد، چون جنگ به اقتصادها آسیب می زند، مردم را از بین می برد و این از همه مهم تر است».

ترامپ توضیح داد تحریم هایی که دولتش پس از خروج از توافق هسته ای تصویب کرده منجر به فروپاشی اقتصاد ایران شده است. 

در این میان بسیاری از نامزدهای دموکران همچون جو بایدن متعهد شدند که در صورت پیروزی در انتخابات 2020 به برجام برخواهند گشت. 

از سوی دیگر، لیندزی گراهام سناتور جمهوری‌خواه از مسئولان وزارتخانه خارجه و دفاع خواستار ارائه توضیحات درباره رویدادهای اخیر شد و گفت ما می خواهیم دلیل تند شدن تهدیدات را بدانیم. 

رابرت منندز سناتور دموکرات نیز گفته است قانونگذاران آمریکایی با افزایش تنش‌ها در انتظار گزارشی درباره ایران هستند. وی افزود: من موافق تقویت حضور نظامی در خاورمیانه هستم. 

 مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه اما با صراحت عنوان کرد: «مساله خیلی روشن است. اگر ایران حمله کند، جنگ خواهد شد. اگر ایران حمله نکند، جنگی در کار نخواهد بود.»

همچنین دن سالیوان سناتور جمهوریخوا  با حمایت از رویکرد دولت ترامپ گفت: «این پیامی به ایران خواهد بود که اگر بخواهید اقدامات سال ۲۰۰۴، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ را در کشته و زخمی کردن نیروی نظامی ما در عراق تکرار کنید، ما می توانیم کاری کنیم بهای آن را بپردازید.»

در ادامه، سناتور چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنا، تاکید کرد: «اگر رئیس جمهور و جمهوریخواهان در کنگره در حال برنامه ریزی برای بردن ایالات متحده به یک مناقشه یا حتی جنگ در خاورمیانه باشند، حق ملت آمریکاست از آن و دلایلش مطلع شود.»

میت رامنی سناتور جمهوریخواه نیز به سی ان ان گفته است: فکر نمی کنم رئیس جمهوری و جان بولتون هیچ منفعتی در اعزام نیرو به خاورمیانه یا راه انداختن جنگ داشته باشند.»

آدام شیف رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، نیز گفته است: اقداماتی که دولت ترامپ درباره ایرانانجام داده ما را به جایی رسانده که تقابل بسیار محتمل تر شده است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای