واشنگتن در حال گردآوری «ادله» استفاده از سلاح شیمیایی.. آمریکا برای نظام اسد خط و نشان کشید

واشنگتن در حال گردآوری «ادله» استفاده از سلاح شیمیایی.. آمریکا برای نظام اسد خط و نشان کشید

مقامات آمریکایی در بلندی‌های جولان به نام ترامپ شهرک می‌سازند
چهارشنبه, 22 مه, 2019 - 14:00

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ادله ای مبنی بر استفاده نظام اسد از سلاح‌های شیمیایی به دست آورده است و هشدار داد که به شکل مناسب پاسخ خواهد داد.

به گزارش الشرق الاوسط، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای بامداد چهارشنبه (به وقت تهران)، تصریح کرده است: ما همچنان در حال جمع آوری اطلاعات در مورد این حادثه در شمال غرب این کشور هستیم، اما بار دیگر هشدار خود را تکرار می‌کنیم، اگر حکومت اسد از سلاح های شیمیایی استفاده کند، ایالات متحده و متحدان آن به سرعت و به شکل مناسب پاسخ خواهند داد.

از سوی دیگر، 400 عضو کنگره در نامه‌ای به رئیس جمهور آمریکا خواستار مداخله وی در حل بحران سوریه و ادامه حضور نظامی نیروهای آمریکایی در این کشور شدند. نمایندگان آمریکایی در این نامه از ترامپ خواستند تلاش‌ها برای توقف تهدیدات امنیتی علیه منافع آمریکا و همپیمانانش در سوریه را رهبری کند.

در این نامه همچنین از ترامپ خواسته شده تا نسبت به ایجاد فشار علیه ایران، روسیه و «حزب الله» لبنان به دلیل فعالیت های آنها در سوریه اقدام کند. 

دونالد ترامپ سال گذشته خروج نیروهای این کشور را از سوریه اعلام کرده بود، اما اندکی بعد با تغییر موضع قبلی خود درباره خروج سریع ارتش آمریکا از سوریه، گفته است خروج از سوریه سریع نخواهد بود. 

از سوی دیگر، مقامات اسرائیلی از حضور مقامات آمریکایی در جشن راه اندازی شهرکی در بلندی‌های جولان به نام دونالد ترامپ خبر دادند.

یک مقام مسئول در شورای شهرک سازی یهودی در این باره گفت: این جشن همزمان با پنجاه و سومین سالگرد جنک شش روزه و اشغال جولان سوریه، سینای مصر، کرانه باختری و غزه تحت عنوان «جهان با جولان» برگزار می شود. 

مقامات اسرائیلی می‌خواهند با این نامیدن این شهرک به نام ترامپ از تصمیم وی مبنی بر به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به عنوان خاک اسرائیل با وجود مخالفت‌های اسرائیل، از وی قدردانی کنند.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نیز اخیرا گفته است: من وعده داده بودم که یک شهرک به نام رئیس جمهور ترامپ می‌سازیم. می‌خواهم اعلام کنم که ما محل ساخت این شهرک جدید را در بلندی‌های جولان انتخاب کرده ایم. 

کابینه اسرائیل در طرح جدید شهرک سازی خود درپی اسکان 250 هزار اسرائیلی در بلندی های جولان است.

طرح جدید شهرک سازی شامل احداث 30 هزار واحد مسکونی جدید، افزایش 3 برابری جمعیت شهرک اسرائیلی نشین کتسرین (روستای متروکۀ قرین) و احداث 2 شهرک اسرائیلی جدید است.

 کابینه اسرائیل تلاش می کند که 250 هزار اسرائیلی را تا سال 2048 در بلندی های جولان اسکان دهد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای