چراغ سبز بریتانیا و هلند برای برگزاری انتخابات اروپایی

چراغ سبز بریتانیا و هلند برای برگزاری انتخابات اروپایی

پنجشنبه, 23 مه, 2019 - 11:30

مراکز رای گیری انتخابات پارلمان اروپا در بریتانیا و هلند از صبح روز پنچ شنبه بازگشایی شد، انتخاباتی که ناظران از احتمال پیروزی مخالفان اتحاد و یکپارچگی کشورهای اروپایی خبر دادند. 

به گزارش الشرق الاوسط، قرار است بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا  برای انتخاب ۷۵۱ نماینده پارلمان اروپا پای صندوق‌های رای بروند.

این انتخابات از ۲۳ تا ۲۶ ماه مه جاری ادامه می یابد. 

بریتانیایی ها باوجود برکسیت، قرار است ۷۳ قانونگذار را راهی این پارلمان کنند.

نتایج رسمی این انتخابات در پایان روز یکشنبه و همزمان با اتمام رای گیری در همه کشورهای عضو اتحادیه اعلام می شود. 

از سوی دیگر، در هلند نیز مراکز رای گیری ساعت 5:30 به وقت گرینویچ بازگشایی شد، این در حالی است که نظرسنجی ها از پیشگامی حزب «تجمع دموکرات ها» مخالف اتحاد کشورهای اروپایی و ایده های مربوط به تغییرات جوی در مقابل لیبرال ها به رهبری مارک روتی نخست وزیر این کشور حاکی است. روتی اخیرا از رای دهندگان خواسته بود راه را به روی پوپولیست ها ببندند.

تیری بودیه رهبر تجمع دموکرات ها نیز در هفته گذشته گفته بود که «اتحادیه اروپا به یک حکومت مسلط تبدیل شده است و ما مشخصا به دنبال توقف چنین وضعیتی هستیم».

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که این حزب سه تا پنج کرسی از 26 کرسی ویژه هلند را کسب خواهد کرد. 

در بریتانیا نیز این انتخابات از ساعت 6:00 به وقت گرینویچ روز پنج شنبه در سایه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آغاز شده است. 

قرار بود بریتانیا در 29 مارس از اتحادیه اروپا خارج شود اما به دلیل عدم حمایت نمایندگان در سه مرحله رای گیری، تیریزا می نخست وزیر بریتانیا مجبور به تعویق زمان آن شد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای