۱۰ برنامه آمریکا در سوریه برای دستیابی به اهداف سه گانه

۱۰ برنامه آمریکا در سوریه برای دستیابی به اهداف سه گانه

اقدامات آمریکا برای فشار به روسیه و رویارویی با ایران و «حزب الله»
پنجشنبه, 23 مه, 2019 - 10:30
دامنه عملیات نظامی گروه های اپوزیسیون سوریه در شمال حماه به دنبال درگیری های شدید با نیروهای دولتی افزایش یافته است. درگیری ها منجر به کشته و زخمی شدن ده ها نفر شد. گروه های اپوزیسیون مورد حمایت ترکیه چندین شهر و روستا را از رژیم سوریه پس گرفتند (فرانس پرس)

رویکرد دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در سوریه ادامه دارد. این برنامه از ده اقدام برای دست یابی به سه هدف اصلی تشکیل شده است که از این قرارند: عدم بازگشت «داعش» و مقابله با نفوذ ایران و پیشبرد راهکار سیاسی. در همین حال، کنگره آمریکا از پرزیدنت ترامپ خواست تا «استراتژی ملموس» برای دست یابی به اهداف مورد نظر و فشار به روس ها در نظر بگیرد.

منابع آگاه گفتند «برنامه دولت آمریکا شامل اقدامات اجرایی از جمله ادامه حضور نظامی در شمال شرق سوریه و همکاری با اروپایی ها است به طوری که خروج دو هزار سرباز آمریکا با حضور نظامی اروپایی همزمان خواهد بود. این سیاست باعث می شود تا ایران نتواند خلا ایجاد شده را پر کند. همچنین آمریکایی ها از حملات هوایی اسرائیل به «تاسیسات ایران و حزب الله» حمایت خواهند کرد تا ایران نتواند از «خطوط قرمز» در سوریه عبور کند.

بخش دیگر این برنامه در ارتباط با همکاری آمریکا و اروپایی ها برای وضع تحریم های اقتصادی علیه رژیم و نهادهای دولتی و چهره های نزدیک به ارکان حاکمیت سوریه و جلوگیری از عادی سازی روابط دو جانبه و چند جانبه میان کشورهای عربی و رژیم سوریه و توقف بازسازی سوریه و تحریم بازرگانان سوری سهیم در پروژه های بازسازی و حمله های هوایی به تاسیسات حکومتی در صورت بکارگیری تسلیحات شیمیایی از جمله گاز کلر تنظیم شده است.

گر پدرسون فرستاده سازمان ملل در امور سوریه در پی ایجاد راهکار سیاسی بر مبنای فرآیند ژنو و تشکیل نهاد جدید متشکل از نمایندگان روسیه و ایران و ترکیه یعنی «کشورهای ضامن در آستانه» و نمایندگان عضو «گروه کوچک» یعنی آمریکا و انگلیس و فرانسه و برخی کشورهای عربی و نیز چین است. به گفته برخی منابع، این طرح پدرسون به دلیل تنش بین آمریکا و ایران بی نتیجه مانده است.

نکته قابل توجه این است که ۴۰۰ نماینده و سناتور از مجموع ۵۳۵ نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای خطاب به پرزیدنت ترامپ خواستار تصویب «استراتژی جدید» درباره سوریه شدند. این درخواست بیانگر کاهش توجه به مسائل داخلی آمریکا و تمرکز بر تهدیدهای «تروریستی» و ایران و «حزب الله» لبنان است. این نامه افزود «ظاهرا روسیه حاضر نیست نیروهای ایرانی را از سوریه خارج کند». نمایندگان آمریکایی افزودند «روسیه هم مثل ایران برای ایجاد شرایط مناسب برای حضور دائم خود در سوریه تلاش می کند. حضور دائم روسیه در سوریه از پایگاه دریایی روس ها در طرطوس واقع در ساحل سوریه فراتر می رود».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای