سعودی: جریمه 5 هزار ریالی برای رفتارهای خلاف «آداب اجتماعی»

سعودی: جریمه 5 هزار ریالی برای رفتارهای خلاف «آداب اجتماعی»

جمعه, 24 مه, 2019 - 15:30
قانون آداب اجتماعی بر احترام ارزش ها و آداب و رسوم و فرهنگ حاکم در سعودی تاکید می کند (الشرق الاوسط)

دولت سعودی برای رفتارهای خلاف آداب اجتماعی در کشور جریمه نقدی 5000 ریالی (واحد پول سعودی) در نظر گرفت. این قانون از روز شنبه (25 می) به اجرا گذاشته می شود.

این طرح در آغاز توسط اعضای شورای مشورتی و سپس توسط شورای وزیران کشور در 9 آوریل تصویب شد.

آداب اجتماعی در این قانون به «مجموعه رفتارها و آداب که بیانگر ارزش ها و اصول و هویت اجتماعی هستند» اطلاق می شود. 

قانون آداب اجتماعی به منظور احترام به آزادی دیگران و رعایت حریم شخصی مردم و عدم خدشه به آداب و اصول اجتماعی از طریق گفتار و رفتار از جمله احترام به حریم شخصی دیگران در اماکن عمومی و رسانه های سمعی و بصری تنظیم شده است.

در این قانون به ممنوعیت «پوشش نابرازنده یا پوشش دارای تصاویر و شکل و نشانه های بر خلاف آداب اجتماعی اشاره شده است».

همچنین «نقاشی و نوشتن در اماکن عمومی و روی انواع سطوح و نیز وسایل حمل و نقل بدون مجوز رسمی ممنوع اعلام شد».

دولت برای متخلفان این قانون جریمه 5 هزار ریالی درنظر گرفته و اگر این اقدام توسط شخص متخلف در کمتر از یک سال تکرار شود این مبلغ دو برابر می شود».

طبق این قانون اماکن عمومی عبارتند از «اماکنی که تردد عموم در آنها بلامانع است –بازار و مجتمع تجاری و هتل و رستوران و قهوه خانه و موزه و سینما و تئاتر و ورزشگاه و درمانگاه و بیمارستان و اماکن آموزشی و پارک و باشگاه و کوچه و خیابان و مناطق ساحلی و وسایل حمل و نقل عمومی و نمایشگاه ها و امثال آن».

خانم دکتر مستوره الشمری عضو شورای مشورتی به «الشرق الاوسط» گفت «این قانون در پاسخ به تحولات پرشتاب کشور در همه عرصه ها تنظیم شده است».

او افزود «باید مجموعه ای از ضوابط ویژه در تحولات کشور در رابطه با فضای باز فرهنگی و برنامه ها و طرح های قید شده در سند چشم انداز 2030 و برنامه تحول ملی 2020 و فعالیت های فزاینده در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و فرهنگ و تفریح  رعایت شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای