​پیشنهادهای حاتم برای شیک‌پوشی مردان

​پیشنهادهای حاتم برای شیک‌پوشی مردان

لباس سعودی را به تن سنوبی داگ، کریستین لوبوتان و شاهزاده ویلیام جهانی کرد
شنبه, 25 مه, 2019 - 11:45

حاتم العقیل طراحی است که موفق شد لباس سنتی را جهانی کند، بعد از اینکه با ظرافت چند افزودنی قوی از عناصر مدرن و امروزی به آن تزریق کرد آن را جهانی ساخت. بر صدر نشریات مجلات براق مردانه نشاند و در جلسات عکاسی هم شانه به شانه طرح‌های طراحان جهانی جای گرفت. منکر ریشه‌هایش نمی‌شود، اما او به عنوان جوانی با ذهن باز که در ایالات متحده تحصل کرده و در چند کشور اروپایی چرخیده خوب می‌داند پروژه مدرن سازی نیازمند دست‌کاری مسائل بنیادی نیست بلکه فقط برخی جزئیات مهم نیاز به تغییر دارند که می‌توانند آثار دراماتیک به جا بگذارند. این همان کاری است که هنگام آغاز برند «توبی» کرد. نامی که نسل به نسل به ارث رسیده و عاشق آن است و زیبایی‌های بسیاری در آن می‌بیند به همین دلیل آن را محور همه نوآوری‌هایش ساخت. می‌گوید مد« سلاحی است قوی برای ابراز وجود و هویت انسان و فرهنگش». او می‌افزاید، به نظرش می‌تواند کارآیی بیشتری داشته باشد،« با این هویت به زبانی قابل فهم برای همگان جشن می‌گیری». و واقعا پیامش گوشه گوشه جهان رسید به این دلیل که خواننده امریکایی هیپ هاپ سنوپی داگ و کریستین لوبوتان طراح صاحب نام کفش در یکی از ویدیوهایش با چند کار از طراحی‌هایش ظاهر شدند. پس از آن و نه به عنوان آخرین گام طراحی پیراهن مخصوص گروه ورزشی شاهزاده ویلیام در بازی پولو را به عهده گرفت.

با اینکه طراحان دیگری از منطقه عربی درطراحی لباس مردان تخصص یافتند و برای امروزی کردن آنها تلاش می‌کنند، اما آنچه موجب برجستگی عقیل می‌شود این است که او هم‌نسلانش را بیشتر می‌شناسد. می‌داند زندگی‌ آنها تغییر کرده و حالا نیازمند پوشاکی راحت و شیک هستند« بد نیست که قطب نمای مد جهانی را دنبال کنند». به گفته او«اما باید همچنین هویتش را حفظ کند». از آنجا که  قطب نمای مد اکنون چیرگی روش «اسپورت» را نشان می‌دهد، در سوار شدن براین موج درنگ نکرد و خط طراحی ورزشی راه انداخت که موفقیت نسبتا چشم گیری کسب کرد. او تأکید می‌کند تغییر لازم است« ونباید لباس سنتی سعودی را از آن مستثنا کنیم. نسل جوان خواسته خودش را دارد که با نسل‌های گذشته متفاوت است و برای آنکه لباس با علاقه و اقبال همه نسل‌ها مواجه شود، باید مجموعه‌ای از جزئیات و طرح‌ها به آن افزوده شود تا وارد هزاره‌اش کند و برای هر زمان و مکانی مناسبش سازد. دلیل قدرت بخش‌های اساسی آن برخی نوآوری‌هایی است که به زیبایی‌هایش اضافه کرد بدون آنکه بر جایگاهش به عنوان قطعه‌‌ای از میراث با تاریخ ریشه‌دار و هویت روشن، اثر بگذارد». آنچه براهمیت این طراح جوان می‌افزاید فقط اندیشه تغییر لباس یا دست رد زدن به دیکته مد به طور کلی نیست. نقطه تمایز او تمرکزش بر اهمیت این نکته است که فرد باید جامه مناسبش را بپوشد و شخصیت و روش زندگی‌اش را بیان کند. همان طور که لباس را قابل تجدید می‌بیند، همچنین براین نظر است که با افزودن برخی زیورهای امروزی می‌توان آن را به سطح بالاتری آورد و آن را در هر مناسبتی برجسته ساخت.

برخی پیشنهادهای حاتم العقیل به مردان:

1-لباس: زیبایی آن در ماده و ظرافت جزئیات و اجرای آنها نهفته است. من دوست دارم پارچه لباسم از پنبه باشد چرا که با محیط گرم ما به خصوص در این فصل می‌خواند. همیشه تأکید می‌کنم علیرغم افزایش دما نباید از پارچه‌ای استفاده شود که خیلی زود چروک می‌شود به این بهانه که مناسب تابستان است. به این دلیل که به نظر آراسته نمی‌آید هرچند هم گران باشد. به همین دلیل نصیحت می‌کنم از آن استفاده نشود به خصوص اگر لباس برای دیدارهای رسمی یا حضور در جلسات شبانه دوخته شده باشد.

2- زیبایی لباس در آن است که بتوان آن را به طور رسمی پوشید براساس روش تناسبش با تکه‌های دیگر. من باوری دارم وبه آن ایمان دارم وهمیشه هم به آن عمل می‌کنم و شاید دقیقا در اینجا به کار بیاید و آن اینکه «خوش پوش محترم» باشی. این بدین معنی است که از حضور با ظاهری غرق در رسمیت دوری کنی و همین طور از پوشیدن تی شرت و شلوار جین. در مقابل بهترین کار پوشیدن لباس سنتی است. منظورم از سنتی البته هیچ سنخیتی با فولکلور ندارد بلکه طرح‌هایی است که منعکس کننده هویت شرقی و عربی به شیوه امروزی است.

3- به تناسب اگر مراسم افطاری یا سحری باشد انتخاب رنگ‌ها خیلی مهم است، خواه در لباس یا دشداشه یا کفش. اگر دلت قرص نیست بهتر است به سمت رنگ‌های میانه و عام بروی. چند رنگ ملایم و تزئین هم به آن اضافه کنی.

4-کفش بسیار مهم است چون کامل کننده جامه است. چه بسا برآن سایه اسپورت بگذارد، اگر کفش ورزشی باشد یا  شکلی رسمی به آن بدهد اگر صندل چرم باشد... البته در هنگام حضور در جلسه‌ مخصوص جوانان یا نسل مسن‌تر باشد تفاوت دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای