عبا میان سنت و مدرنیته

عبا میان سنت و مدرنیته

شنبه, 25 مه, 2019 - 12:15

عبا در ماه رمضان به عنوان پوشش رسمی زنان در کشورهای عربی شناخته می شود که محدود به نسل خاصی نیست بلکه همه از پیر و جوان گرفته تا حتی برخی زنان غیر عرب هم تحت تاثیر جادو و زیبایی اش قرار گرفتند. عده ای عباهاى سنتی را دوست ندارند بلکه طرح های مدرن آن را می پوشند.

اما همه عباها بلند و جلو باز طراحی می شوند تا پوشش زیر آن پنهان نباشد. حالا عبایه در کانون توجه طراح مد جهان قرار گرفته است. این پوشش نه تنها به عنوان یک محدودیت شناخته نمی شود بلکه وسیله ای برای رهایی از محدودیت های دنیای مد و لباس های تنگ و گشاد شده است.

عده ای از زنان خارجی نیز از عبا به عنوان ابزار دیپلماتیک استفاده می کنند تا حال و هوای ماه رمضان را با دوستان و همکاران تجربه کنند. بی گمان، این گروه با دیدن مدل های جدید و راحت و شیک عبا به پوشیدن آن علاقمندتر شده اند.

مدل های قدیمی عبا همواره گشاد و ساده و مشکی طراحی و به عنوان نماد احترام به آداب و رسوم و وقار زنان مطرح می شدند. اما حالا عبا هم دستخوش تحولات دنیای مد و رویگردانی از مفاهیم سنتی شده است.

عبا دیگر یک پوشش اجباری نیست بلکه زنان به طور داوطلبانه به عنوان یک پوشش شیک آن را به تن می کنند تا هم نماد هویتشان باشد و هم بیانگر شخصیت.

همزمان با ورود طراحان معروف جهان به کارزار طراحی عبا برای ورود به بازارهای خاورمیانه عبا از زیبایی خارق العاده ای برخوردار شد. درست است که عبا (عبايه) نمادی از یک فرهنگ و هویت خاص است اما مدل های جدید این پوشش بیانگر ارتباط عبایه با فرهنگ های دیگر مثل کیمونو ژاپنی یا قفطان مراکشی هستند.

محبوبیت عبا میان طراحان غربی با توجه به استایل های شیک و باوقار کنونی افزایش یافته است. برخی برندهای معروف مثل «دولچه و گابانا» مدل های فراوان عبایه در سال 2016 طراحی کردند.

در اینجا باید به نقش طراحان و برندهای عربی مثل «ولوت عبایا» در کویت و «دیوا هات کوتور» از امارات و دیگران نیز در حوزه طراحی عبا اشاره کرد.

این برندها نقش عمده ای در طراحی مدل های راحت و شیک عبا دارند که می توان آنها را با لباس شب یا حتی شلوار جین ست کرد.

پارچه عبا در طراحی های کنونی بیش از هر چیز دیگر مورد توجه قرار گرفته که با توجه به تغییرات فصلی آب و هوا و نیز جشن ها و مراسم گوناگون طراحی می شود.

به عنوان مثال، پارچه نخی و ابریشم در تابستان و پارچه کلفت تر مثل مخمل و پشم در زمستان برای طراحی عبا کاربرد دارد. عباى گیپور و دانتل در جشن ها و مراسم دیگر چندان طرفدار ندارد.

اگر به رستوران ها و کوچه و خیابان های کشورهای عربی یا حتی دیگر کشورهای جهان سری بزنید متوجه می شوید که دختران نسل جدید در ست کردن عبایه با کیف و کفش و پوشیدن مدل های مدرن آن تبحر خاصی پیدا کرده اند.

نکات مهم در مورد پوشیدن عبا: -رنگ عبا معمولا مشکی است اما رنگ های پاستیلی هم خیلی طرفدار پیدا کرده اند. می توان آن را با یک شال بلند و همرنگ ست کرد. این استایل هم مناسب حال و هوای بهار  و تابستان هست و هم مدرن. عبای صورتی و بژ و قرمز و آبی رنگ هم زیبا هستند و هم شیک. -مدل های گلدوزی شده هم ایرادی ندارند که یادآور فرهنگ شرقی هستند. اما این مدل ها به شرطی زیبا جلوه می کنند که بقیه لباس ها ساده و همرنگ باشند.

  -البته عبا می تواند هم سنتی و هم مدرن طراحی شود. برش آن مدرن و گلدوزی آن دستی یا جنس پارچه سنتی با جیب گشاد طراحی گردد.

اغلب طراحان می گویند که این مدل باید در رنگ های روشن مثل سفید یا بژ طراحی شود تا کار گلدوزی نمایان تر شود. -مدل های گشاد بیشتر در شب نشینی رواج دارند.

این مدل کلاسیک با آستین های پف طراحی می شود. -برخی بانوان نسل جدید عبای کلاسیک را در مراسم رسمی ترجیح می دهند چرا که یادآور گذشته و هویت آنان است. اما آنها در زندگی روزمره مدل های راحت تر را انتخاب می کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای