ایران خواستار برقراری «روابطی متوازن با کشورهای خلیج» است

ایران خواستار برقراری «روابطی متوازن با کشورهای خلیج» است

مخالفت بغداد با «اقدامات یک‌جانبه» آمریکا
یکشنبه, 26 مه, 2019 - 13:45
AFP

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران امروز یکشنبه گفت که کشورش خواستار برقراری روابطی متعادل و متوازن با همه کشورهای خلیج است و تهران پیشنهاداتی دربارهٔ امضای «معاهده عدم تعرض» با کشورهای حوزه خلیج را ارائه کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، ظریف که در عراق به سر می‌برد، در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه عراق افزود: «ایران با هر نوع جنگی چه اقتصادی باشد و چه نظامی به شدت مقابله خواهد کرد».

از سوی دیگر، محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق هم گفت، عراق اقدامات «یک جانبه» اعمال شده علیه ایران را نمی‌پذیرد و همچنان در کنار همسایه خود ایران خواهد ایستاد.

الحکیم همچنین «تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران را بی فایده می‌داند». 

وزیر خارجه ایران همچنین از «کشورهای اروپایی تا به تعهدات خود در برجام پایبند بمانند و برای نجات توافق هسته‌ای به جای سخن گفتن دست به اقدام عملی بزنند». 

اظهارات ظریف در حالی مطرح می‌شود که آمریکا با اشاره به «تهدیدهای جدید از سوی ایران» ناو آبراهام لینکلن، بمب‌افکن‌های بی ۵۲ و سامانه ضدهوایی پاتریوت را به منطقه اعزام کرد و روز شنبه نیز خبر داد که حدود ۱۵۰۰ نیروی جدید «برای تقویت نیروی دفاعی خود در برابر تهدیدهای ایران» به منطقه اعزام می‌کند. 

محمد جواد ظریف، در واکنش به این اقدام، افزایش نیروهای آمریکایی در خاورمیانه را برای صلح و امنیت «بسیار خطرناک» خوانده‌است. 

شامگاه شنبه نیز عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق در دیدار با ظریف نیز از «پیامدهای جنگ» هشدار داد و بر اهمیت «امنیت و ثبات برای منطقه» تأکید کرد.

از سوی دیگر، برهم صالح نخست‌وزیر عراق نیز با ظریف «ضرورت جلوگیری از جنگ و تشدید تنش» گفتگو کرد.

پیش از این عراق از آمادگی خود برای ایفای نقش میانجیگری برای پایان دادن به تنش میان ایالات متحده و ایران خبر داده بود.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای