ترامپ: برای تغییر نظام در ایران تلاش نمی‌کنیم

ترامپ: برای تغییر نظام در ایران تلاش نمی‌کنیم

تاکید کرد که واشنگتن با تهران به «توافق» می‌رسد
دوشنبه, 27 مه, 2019 - 15:00

در حالی که نیروهای اعزامی ایالات متحده در منطقه مستقر شده اند و تنش میان ایران و آمریکا به اوج خود رسیده است، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه تاکید کرد که «در پی تغییر رژیم در ایران نیستیم».

به گزارش الشرق الاوسط، ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در توکیو گفت: «ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم. ما به دنبال جلوگیری از تسلیحات هسته‌ای هستیم».

وی اضافه کرد: «ما با تهران به توافق خواهیم رسید».

روابط میان ایران و آمریکا پس از تصمیم دونالد ترامپ در مه 2018 برای خروج از توافق هسته ای و بازگردان تحریم های اقتصادی علیه ایران شکر آب شد. 

در همین راستا روز جمعه ایالات متحده آمریکا از استقرار 1500 سرباز بیشتر در خاورمیانه به دلیل «وجود تهدیدهای ادامه دار» علیه نیروهای آمریکایی در «از بالاترین سطح» در ایران خبر داد، این مسئله البته با واکنش ایران همراه بود و آن را «تهدید برای صلح و امنیت بین المللی» دانست.

وزیر دفاع موقت آمریکا نیز اعلام کرد که واشنگتن به سبب بالا گرفتن تنش با ایران، با اهداف پیشگیرانه ۱۵۰۰ نیروی نظامی به خاورمیانه اعزام می‌کند. 

 او افزود: «اعزام این نیروها به غرب آسیا با اهداف پیشگیرانه از تهدیدهای ایران و طرفدارانش صورت می‌گیرد».

در مقابل، وزیر امور خارجه ایران گفته است که قصد آمریکا برای اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی بیشتر به خاورمیانه «تهدیدی علیه صلح و امنیت بین الملل است».

ظریف افزود: «آمریکایی‌ها برای توجیه سیاست‌های خصمانه خود چنین ادعاهایی می‌کنند».

این نیروها شامل 900 تن تازه‌نفس و 600 تن دیگر نیروهایی‌ هستند که با تمدید ماموریت‌های‌شان در منطقه خواهند ماند.

نیروهای اضافه آمریکایی شامل هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین و گروهی از جنگنده‌های بمب‌افگن دورپرواز و گردان سامانه موشکی پاتریوت و مهندسان نظامی هستند.

نیروهای نظامی سنتکام آمریکا مسئول عملیات نظامی در خاورمیانه و بخشی از آسیای میانه 70 هزار سرباز دارد که 14 هزار سرباز از آنها در افغانستان، 5 هزار و 200 سرباز در عراق و کمتر از 2 هزار از آنها در سوریه به سر می برند. 

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که هیچ کدام از نیروهای نظامی تازه نفس این کشور به عراق یا سوریه اعزام نخواهند شد. 

ارتش آمریکا روز جمعه سپاه پاسداران ایران را به دخالت «مستقیم» در حمله به چهار نفت کش در ساحل امارات عربی متحده متهم کرد.

مایکل گیلدی مدیر ستاد مشترک ارتش ایالات متحده روز جمعه اظهار کرد: «ما مسئول حمله به نفت کش ها در فجیره را سپاه پاسداران ایران می دانیم».

وی ضمن تأکید بر «تهدیدهای اخیر از سوی سپاه پاسداران»، از جمله به حمله به چهار نفتکش در دریای عمان، نمایش شناورهایی که قابلیت حمل موشک کروز دارند و حمله راکتی به منطقه سبز بغداد اشاره کرد و گفت: «اطلاعات موثق و محرمانه دیگری هم داریم که گروه‌های نیابتی ایران در فکر حملاتی به آمریکایی‌ها در منطقه هستند».

آمریکا اخیرا با متهم کردن ایران برای تدارک حملاتی به منافع ایالات متحده از جمله در عراق، ناوگروه رزمی آبراهام لینکلن،‌ چهار بمب‌افکن بی‌۵۲ و سامانه دفاع موشکی پاتریوت را راهی خاورمیانه کرده است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای