محکومیت دخالت های ایران در بیانیه پایانی دو نشست مکه

محکومیت دخالت های ایران در بیانیه پایانی دو نشست مکه

خادم حرمین شریفین: رویارویی «قاطعانه» جامعه بین الملل در برابر تهدیدهای تهران و تاکید بر اولویت مساله فلسطین
جمعه, 31 مه, 2019 - 11:15
عکس دسته جمعی روز پنجشنبه (۳۰ مه) سران و نمایندگان کشورهای شرکت کننده در دو نشست سران کشورهای خلیج و کشورهای عربی (واس)

اجلاس فوق العاده سران کشورهای خلیج و نشست اضطراری سران کشورهای عرب روز پنجشنبه (۳۰ مه) در کاخ صفا در مکه به ریاست ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین برگزار شدند.

این دو نشست با صدور بیانیه هایی اقدامات تهدید کننده و دخالت های ایران در منطقه را محکوم کردند.

نشست به دنبال حمله بازوهای تخریبی ایران به چند نفتکش در سواحل امارات و تاسیسات نفتی در سعودی برگزار شدند. شرکت کنندگان از جامعه جهانی خواستند تا رویکرد قاطعانه ای در برابر رفتار ایران در پیش بگیرد.

پادشاه سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین در این نشست گفت «عدم برخورد قاطعانه برای متوقف کردن فعالیت های خرابکارانه رژیم ایران در منطقه باعث شد تا این کشور به رویکرد خود ادامه دهد و تنش کنونی را ایجاد کند«. او از جامعه جهانی خواست تا به وظیفه خود در برابر تهدیدات ایران برای امنیت بین الملل عمل کند».

خادم حرمین شریفین  افزود «سعودی همواره دست صلح به کشورهای دیگر دراز می کند و تلاش های کشور برای حمایت از تلاش های حافظ امنیت و ثبات در منطقه و جلوگیری از بروز جنگ ادامه دارد».

وی در ادامه گفت «مساله فلسطین تا دست یابی فلسطینیان به حقوق سلب شده و تشکیل کشور مستقل در اولویت مسائل عربی قرار دارد».

شرکت کنندگان در دو نشست در بیانیه پایانی از استراتژی دولت آمریکا درباره ایران و نیز توافقنامه دفاع مشترک بین کشورهای عضو شورای همکاری حمایت شده است.

توافقنامه دفاع مشترک حمله به یکی از کشورهای عضو را به مثابه حمله به بقیه اعضا تلقی کرده است. رهبران عرب در نشست فوق العاده سران کشورهای عرب حمله به سعودی و امارات را محکوم کردند و بر اهمیت امنیت این کشورها در راستای برقراری ثبات منطقه ای تاکید نمودند. شرکت کنندگان گفتند مساله فلسطین و طرح صلح عربی دارای اولویت هستند.

بیانیه پایانی نشست سران عرب ضمن محکومیت شدید رفتار ایران و گروه نیابتی خواستار رویارویی با آنها شد. 

عراق ضمن محکومیت حمله به تاسیسات نفتی در امارات و سعودی از بیانیه پایانی انتقاد کرد و گفت که در تدوین این بیانیه شرکت نکرده است.

یک دیپلمات عرب گفت که انتقاد عراق از بیانیه پایانی اهمیت چندانی ندارد چرا که این کشور بیانیه را کاملا رد نکرده است.

او به «الشرق الاوسط» گفت «دولت عراق بهترین گزینه را در پیش گرفت یعنی اینکه به جای عدم پذیرش بیانیه تنها به انتقاد از آن پرداخت. عراق با توجه به تنش کنونی بین آمریکا و ایران در یک بن بست واقعی گرفتار شده است».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای