وزرای خارجه عرب به «الشرق الاوسط»: امنیت سعودی و خلیج تکیه‌گاه ثبات جهان است

وزرای خارجه عرب به «الشرق الاوسط»: امنیت سعودی و خلیج تکیه‌گاه ثبات جهان است

تأکید کردند که نشست سران کشورهای اسلامی پیام آشکاری برای ایران فرستاد و بستری برای حل بحران‌های پیرامون فراهم کرد
یکشنبه, 2 ژوئن, 2019 - 09:45

تعدادی از وزرای خارجه عرب تأکید کردند که نشست‌های سه‌گانه مکه (سران کشورهای خلیج، عرب و اسلامی) پیام‌های آشکاری برای نظام ایران دربارهٔ ضرورت توقف تجاوزها و دخالت‌هایش در منطقه عربی به همراه داشته‌است، آنها همچنین گفتند که کشورهای عربی و اسلامی در مقابل هرگونه جنگ‌افروزی و تهدید سلامت و امنیت منطقه در کنار سعودی ایستاده‌اند.

انور محمد قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات در گفتگو با «الشرق الاوسط» اظهار کرد: همگان روی ریاست سعودی بر این دوره از سازمان همکاری اسلامی حساب ویژه باز کرده‌اند. سعودی باتوجه به جایگاه خود سازمان همکاری اسلامی را به سوی مکانتی بهتر در این شرایط سخت جهانی رهبری خواهد کرد.

قرقاش، سازمان همکاری اسلامی را یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی دانست که پس از سازمان ملل در جایگاه دوم قرار دارد و گفت: این سازمان نماینده منافع و رویکردهای جهان اسلام است و بی شک نقش مهمی در هماهنگی مواضع در مسائل منطقه ای و همچنین دربارهٔ گروه‌های تندرو، اسلام هراسی و موضوعات دیگر دارد، بنابراین سعودی نقشی بزرگ و اصلی در این مسئله ایفا خواهد کرد.

این مقام اماراتی در ادامه دربارهٔ تجاوزهای ایران تأکید کرد؛ هدف همگان مدیریت مرحله حساس کنونی با روش‌های عقلانی است.. هدف اصلی ما این است که می‌خواهیم آشکار باشیم و این نتیجه‌گیری ما از سیاست‌های دخالت آمیز ایران ناشی شده‌است.. از نظر بازیگران منطقه ای این سیاست‌ها شامل برنامه موشکی ایران و دخالت‌های آن در جهان عرب است.

وزیر مشاور در امور خارجه امارات توضیح داد: با این همه به دنبال تشدید تنش نیستیم، بلکه به دنبال جستن راه حل‌هایی برای این تجاوزها و ارسال پیامی روشن به ایران هستیم؛ مبنی بر اینکه دخالت مستیم یا از طریق گروه‌های نیابتی اش پذیرفتنی نیست.

در همین رابطه، ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن نیز به «الشرق الاوسط» گفت: امیدواریم پیام نشست‌های سه‌گانه مکه به گوش همگان رسیده باشد؛ مفاد این پیام این است که امنیت ما یکپارچه است و ثبات ما نیز همین‌طور. امنیت و ثبات منطقه نیز تکیه گاهی برای برای امنیت و ثبات همه جهان است.

الصفدی تأکید کرد که نشست سران اسلامی فرصتی برای گردهمایی رهبران کشورهای اسلامی به منظور مشورت و همفکری دربارهٔ راه‌های اقدام برای حل بحران‌ها و خدمت به منافع مشترک ایجاد کرد.

وی دربارهٔ سایه افکندن بحران آمریکاو ایران بر روی منطقه نیز گفت: منطقه شاهد بحران‌ها و نزاع‌های بزرگی است و فکر نمی‌کنم که کسی از ما نزاع‌ها و تنش‌های بیشتری بخواهد. معتقدم هر چه ما تنش‌ها را کاهش داده و به سمت گفتگوی منطقی عملی با در نظر گرفتن منافع کشورها و اهمیت امنیت منطقه ای گام برداریم، می‌توانیم خطرهای غیرعمد یا تحولات غافلگیرکننده را پشت سر گذاریم.

وزیر خارجه اردن دربارهٔ پیام نشست سران عرب در سایه تنش‌های ایجادشده به واسطه دخالت‌های ایران در امور کشورهای منطقه اظهار کرد: موضع سعودی و اردن و بقیه کشورهای عربی این است که ما به دنبال پایداری امنیت و ثبات در منطقه و برپایی روابط منطقه ای براساس اصل حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی است. اگر ما بتوانیم بر این اصول توافق کنیم به نظر می‌رسد می‌توانیم همه مشکلات را حل کنیم.

به گفته او، هیچ کشور عربی به دنبال کشیده شدن به سمت نزاع و تنش زایی است، بلکه همه به دنبال برقراری روابط منطقه ای طبق اصولی است که باید محترم شمرده شوند.

این مقام اردنی در پایان بار دیگر بر موضع کشورش دربارهٔ حمله به نفتکش‌ها و تأسیسات نفتی تأکید کرد و گفت ما از ابتدا این حوادث را محکوم کردیم و با همه توان خود در کنار برادران خود در سعودی و امارات هستیم؛ زیرا به گفته پادشاه اردن امنیت سعودی امنیت اردن است.

از سوی دیگر، خالد الیمانی وزیر خارجه یمن نیز در مصاحبه «الشرق الاوسط» گفت: نشست‌های اسلامی در راستای حمایت و پشتیبانی از مشروعیت عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور یمن و دولت یمن و همچنین تلاش‌های سازمان ملل در این کشور و شتاب بخشی به اجرای توافق استوکهولم است.

الیمانی همچنین افزود نشست‌های مکه پیام‌های مهمی برای ایران نسبت به ضرورت توقف سیاست‌های توسعه طلبانه، انتشار اشکال گوناگون هرج و مرج و برهم زدن امنیت و ثبات منطقه فرستادند. ایران باید این پیام را دریابد؛ زیرا ما نمی‌پذیریم که تهران در برهم زدن ثبات و امنیت منطقه و اعزام شبه نظامیان به منطقه به منظور هرج و مرج ادامه دهد.

وی ادامه داد: همچنین نمی‌پذیریم که ایران به تروریسم حکومتی علیه همسایگانش از قبیل حمله به نفتکش‌ها و تأسیسات نفتی دست بزند؛ بنابراین باید بر روی دستاوردهای نشست مکه قرائتی استراتژیک انجام دهیم به طوری که امت اسلام می‌خواهد منطقه از تهاجم ایران نجات دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای