الجبیر: کشورهای خلیجی، عربی و اسلامی رفتارهای ایران را نمی‌پذیرند

الجبیر: کشورهای خلیجی، عربی و اسلامی رفتارهای ایران را نمی‌پذیرند

یکشنبه, 2 ژوئن, 2019 - 12:00

عادل الجبیر وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه سعودی تأکید کرد؛ ریاض همواره به دنبال تحقق امنیت و آرامش و ثبات برای منطقه و ملت‌های آن است. همچنین سعودی در تلاش است تا سطح زندگی را برای تمامی ملت‌های اسلامی بهبود بخشد.

به گزارش الشرق الاوسط، الجبیر در نشست مشترک خبری با یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی پس از پایان این اجلاس گفت: جهان اسلام با چالش‌های زیادی همچون تروریسم و افراط‌گرایی مواجه است.

وی افزود: جهان اسلام یک سوم بشریت را تشکیل می‌دهد و مساحت زیادی از کره زمین را گرفته و از منابع طبیعی فراوانی برخوردار است. در جهان اسلام افراد باسواد، طالب علم، مؤسسات و فرصت‌های زیادی وجود دارد که برای بالا بردن سطح زندگی امت اسلامی باید از آنها استفاده کرد.

الجبیر ادامه داد: متأسفانه طرف‌هایی وجود دارد که این فرصت‌ها را خراب می‌کنند و برای ایجاد فرقه گرایی، حمایت از تروریسم، ارسال موشک‌های بالستیک و پهپاد به شبه نظامیان تروریسم و دخالت در امور داخلی کشورهای اسلامی تلاش می‌کنند.

این مقام سعودی تأکید کرد که ایران این کارها را انجام می‌دهد و علاوه بر آن به قوانین بین‌المللی پایبند نیست و به حاکمیت کشورهای همسایه احترام نمی‌گذارد.

الجبیر اظهار کرد: دو نشست سران شورای همکاری خلیج و سران اتحادیه عرب به‌طور روشن ایران را محکوم کردند و نشست سران سازمان همکاری اسلامی نیز رفتارهای ایران مانند حمله به نفتکش‌ها در خلیج عمان و حمله به پمپاژهای نفت در وسط سعودی را محکوم کردند.

وی اضافه کرد: جهان اسلام رفتارهای ایران را نمی‌پذیرد.

او بیان کرد: اجلاس سران کشورهای اسلامی تأکید کرد که راه حل مسئله فلسطین بر پایه ایجاد دو کشور و تأسیس دولت فلسطین به پایتختی قدس استوار است.

از سوی دیگر، یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز گفت که مشارکت تمامی کشورهای اسلامی در اجلاس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مکه مکرمه نشان‌گر جایگاه پادشاهی عربی سعودی نزد جهان اسلام است.

وی همچنین از نامه شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین در حمایت از اجلاس سران اسلامی خبر داد.

وی، همچنین ضمن قدردانی از تلاش‌های خادم حرمین شریفین و نقش بارز سعودی در پشتیبانی از قضیه فلسطین و کمک بی‌دریغ و مداوم آن به موسسات و اهالی شهر قدس، از پرداخت ۳۲۰ میلیون دلار به صندوق قدس و صندوق اقصی برای حفاظت از مقدسات اسلامی در فلسطین خبرداد.

العثیمین در پایان به پیام‌های این اجلاس که بر موضوع وحدت امت دربارهٔ مسایل مورد توجه جهان اسلام و در اولویت آن مسئله فلسطین تأکید داشتند، اشاره کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای