تشکیلات خودگردان فلسطین: بیانیه‌های دو نشست مکه دستاورد بزرگی برای فلسطینیان است

تشکیلات خودگردان فلسطین: بیانیه‌های دو نشست مکه دستاورد بزرگی برای فلسطینیان است

مسیر دست یابی به صلح مشخص است و با معامله های توهمی به دست نمی آید
یکشنبه, 2 ژوئن, 2019 - 21:45
محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین در نشست سران عرب در مکه (فرانس پرس)

نبیل ابو ردینه سخنگوی رسمی حکومت خودگردان فلسطین گفت بیانیه های پایانی دو نشست سران عرب و کشورهای اسلامی در مکه دستاورد بزرگی برای دیدگاه ثابت و آشکار دولت فلسطین است که در برابر توطئه چینی ها و تلاش ها برای تغییر دادن مساله فلسطین ایستادگی کرده.

او در بیانیه ای افزود «توجه امت عرب و اسلامی به مساله فلسطین پیام واضحی به دولت آمریکا و اسرائیل بود. تنها راهکار برقراری صلح پایدار و عادلانه همان اجرای قطعنامه های بین المللی و خودداری از معاملاتی است که حقوق مشروع مردم فلسطین برای تشکیل کشور مستقل به پایتختی قدس شرقی تا مرزهای ۱۹۶۷ را نادیده می گیرند».

ابو ردینه خاطر نشان کرد «همه باید بدانند که دست یابی به صلح مسیر مشخصی دارد و از طریق رهبری مشروع مردم فلسطین امکانپذیر است و نه با معامله های توهمی و پروژه های اقتصادی بی ارزش».

او گفت «تشکیلات خودگران فلسطین هیچ گروه یا کشوری را به عنوان سخنگوی خود معرفی نکرده و زیر بار نشست ها یا معاملاتی نمی رود که هدفشان بی توجهی به حقوق مردم فلسطین است. مردم فلسطین حقوق ثابتی از جمله قدس دارند. قدس و همه مقدسات این منقطه قابل فروش یا معامله نیست. مردم فلسطین با وجود همه مشکلات و چالش ها پیروز میدان خواهند بود».

أبو ردینه در پایان گفت «دیدگاه فلسطین توسط پرزیدنت محمود عباس در دو نشست مکه اعلام شد. ما حاضر به فروش قدس نیستیم و از عناصر ثابت ملی خود کوتاه نمی آییم و تنها در برابر خدا زانو خم می کنیم. این دیدگاه مورد توافق فلسطینی ها و جهان عرب و همه آزادگان جهان در برابر سلطه جویان و بی توجهی به مشروعیت بین الملل است. دولت آمریکا و رژیم اشغالگر اسرائیل این رویکرد را در پیش گرفته اما این رژیم دیر یا زود نابود می شود».

دولت فلسطین با طرح آمریکا موسوم به معامله قرن مخالف است.

دیدگاه دولت فلسطین مورد حمایت کشورهای عربی در نشست های مکه قرار گرفت.

بیانیه پایانی چهاردهمین نشست سران کشورهای اسلامی در مکه بر مرکزیت مساله فلسطین و قدس شریف در جهان اسلام تاکید کرد و اقدامات غیر قانونی و غیر مسئولانه برای اعتراف به قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را به شدت محکوم کرد.

این بیانیه گفت اسرائیل یک رژیم اشغالگر است و این اقدام آن باطل است. نشست سران مکه با طرح یا برنامه یا معامله برای دست یابی به صلح بدون توجه به حقوق قانونی مردم فلسطین با توجه به قطعنامه های بین المللی مخالفت کرد.

شرکت کنندگان در این نشست ها بر حمایت از دیدگاه محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید کردند.

محمود عباس در شورای امنیت در ۲۰ فوریه ۲۰۱۸ از طرف های بین المللی موثر خواست تا فرآیند سیاسی چند جانبه به منظور آغاز یک فرآیند صلح صادقانه تحت نظر سازمان ملل را کلید بزنند.

فرآیندی که به منظور دست یابی به صلح و تشکیل دو کشور و پایان اشغالگری استعماری اسرائیل انجام شود. فرآیند اشغالی که از ۱۹۶۷ توسط اسرائیل آغاز شد.

طرح صلح باید بر مبنای قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت و مراجع صلح و طرح صلح عربی مصوب ۲۰۰۲ تنظیم شود.

چنین فرآیندی مقدمه ای برای دست یابی به راهکار صلح آمیز ایجاد می کند و مردم فلسطین بر مبنای آن می توانند تا از آزادی و کرامت برخوردار شوند و در کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی زندگی کنند.

 گروه های فلسطینی با طرح صلحی که توسط دولت آمریکا مطرح شده ابراز مخالفت کردند. البته این طرح هنوز اعلام نشده است. دولت فلسطین گفته که در نشست اقتصادی بحرین در اواخر ماه جاری شرکت نمی کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای