وزیر امور خارجه پاکستان به «الشرق الاوسط»: نشست سران اسلامی در راستای اجتناب از آغاز جنگ برگزار شد

وزیر امور خارجه پاکستان به «الشرق الاوسط»: نشست سران اسلامی در راستای اجتناب از آغاز جنگ برگزار شد

قریشی: انزوای ایران سودی برایش ندارد
شنبه, 1 ژوئن, 2019 - 11:30
وزیر امور خارجه پاکستان

شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان گفت اجلاس سران کشورهای اسلامی در سعودی فرصتی برای سران کشورهای خلیج و عربی و اسلامی ایجاد کرد تا تحولات داغ و تنش های منطقه و راهکارهای اجتناب از آغاز جنگ را مورد بررسی قرار دهند. جنگی که اگر شروع شود پایان آن معلوم نیست. آنهم در شرایطی که تنش به دنبال اقدامات خرابکارانه بازوهای ایران در برخی کشورهای منطقه بالا گرفته است.

او درباره حمله موشکی حوثی ها (بازوی ایران در یمن) به مکه به الشرق الاوسط گفت اقدام علیه سعودی و حرمین شریفین به مثابه تجاوز به پاکستان است. پاکستان در صورت اقدام علیه سعودی واکنش فوری نشان خواهد داد. قریشی از حمایت مستمر سعودی از پاکستان تشکر کرد.

پیام نشست سران کشورهای اسلامی

وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به اهمیت و نقش سازمان همکاری اسلامی گفت «دولت پاکستان این سازمان را به عنوان یک سکوی مهم برای معرفی چهره و عملکرد جهان اسلام به دیگر کشورهای جهان ارزیابی می کند. به همین خاطر پیام ها و بیانیه های این سازمان با توجه به جایگاه مهم آن در جامعه جهانی مورد توجه جهانیان قرار می گیرند».

او خاطر نشان کرد «دولت پاکستان بر این باور است که بیانیه های این سازمان بر برقراری صلح و ثبات و پیشرفت و همزیستی و توجه به اوضاع کشورهای عضو تاکید می کند. این بیانیه ها همواره به مقابله و ریشه کن کردن تروریسم از طریق اقدام گروهی و مقابله با گفتمان نفرت و درک دلایل و انگیزه های اسلام هراسی اشاره می کنند«.

قریشی افزود «این سازمان بهترین محل برای بررسی مساله بی ثباتی کنونی در منطقه است. همه کشورهای عضو برای بررسی این مسائل مهم در منطقه و نحوه برخورد با مشکلات و چالش ها گفتگو می کنند».

جنگ راهکار نیست

او درباره افزایش احتمال آغاز جنگ با توجه به تنش های ناشی از مداخله گری ایران در منطقه گفت «به نظر بنده آغاز یک جنگ سودی برای طرف های درگیر نخواهد داشت و نیز سودی برای منطقه و اقتصاد جهانی ندارد. جنگ منجر به تضعیف سرمایه گذاری در کل منطقه و افزایش فعالیت های تروریستی می شود و پیامدهای ناگواری بر نرخ نفت دارد و افزایش قیمت نفت را به دنبال دارد که بر داد و ستد و نیز بر کشورهای وارد کننده نفت تاثیر منفی می گذارد. همه این حرف ها نشان می دهد که جنگ راهکار مشکل نیست».

انزوای ایران

قریشی گفت «ایران به رغم همه چیز اما بخشی از این منطقه است. ما نمی توانیم ایران را از روی نقشه حذف کنیم. بنابراین باید ببنیم که چگونه با این کشور رفتار کنیم. سوال اینجاست که آیا قطع رابطه با ایران بهتر است یا برقراری مناسبات و همکاری منطقه ای با ایران؟ و ایران هم باید تصمیم خود را بگیرد که آیا می خواهد با امت اسلامی همکاری کند و یا اینکه به این شرایط انزوا ادامه دهد؟ به نظر من انزوای کنونی ایران سودی برایش ندارد».

او درباره حمله موشکی حوثی ها (بازوی ایران در یمن) به مکه برای سومین بار و نیز حمله به مناطق دیگر سعودی خاطر نشان کرد «ما در شرایط جنگ و صلح در کنار سعودی هستیم. هر گونه حمله به سعودی را محکوم می کنیم به ویژه اینکه حرمین شریفین از جایگاه ویژه ای برای مسلمانان جهان برخوردار است. حمله به سعودی اقدام علیه پاکستان تلقی می شود. سعودی همواره از پاکستان حمایت کرده و پاکستان در صورت لزوم اولین کشور حامی سعودی خواهد بود».

قریشی در خصوص حمله به مسیر کشتیرانی و نفتکس های سعودی و خلیجی که ایران و بازوان منطقه ای اش به عنوان عاملان آن معرفی شدند افزود «منابع انرژی سعودی و خلیج در پیشرفت اقتصادی و بازرگانی در سعودی و نیز رونق تجاری و اقتصادی منطقه و کل جهان سهیم هستند. ما بر این باوریم که این حمله ها غیر موجه بوده و حمله به منابع انرژی غیر قابل قبول است».

او خاطر نشان کرد «حمله به منابع اقتصادی باشد یا به خاک یک کشور غیر قابل قبول است. ما از خشونت و عاملان اقدامات بی ثبات کننده یا تنش آفرین در منطقه حمایت نمی کنیم و باید خیلی محتاطانه درباره حمله به منابع انرژی رفتار کرد».

قریشی در مورد کلام ضد و نقیض ایران درباره بستن و نبستن تنگه هرمز که ۳۵ درصد منابع انرژی جهان از آن عبور می کند گفت «تهدید ایران به بستن تنگه هرمز نوعی تنش آفرینی در منطقه پرتنش است. ایران از این کار سودی نخواهد برد. ما به عنوان یک کشور دوست و همسایه به مقام های ایرانی می گوییم که از تنش زایی و دامن زدن به اختلافات دست بردارند و رویکرد دیپلماتیک در پیش بگیرند چرا که تندروی در هر شرایطی سازنده نیست. فکر نمی کنم که ایرانیان علاقه ای به تندروی داشته باشند».

وزیر امور خارجه پاکستان درباره دخالت های ایران در امور داخلی کشورها از طریق حمایت از بازوی های تابع در یمن و عراق و سوریه و لبنان گفت «ایران باید به قوانین بین الملل و نیز حاکمیت کشورها احترام بگذارد. ما به عنوان کشورهای اسلامی و برادر نباید در امور داخلی یکدیگر دخالت کنیم و درباره موارد اختلافی گفتگو کنیم و به دنبال راهکار بگردیم. این رویکرد به مصلحت همگی است».

گزینه جنگ

قریشی گفت «نباید مسائل پیچیده تر از این شوند. بهتر است به دنبال راهکارهای واقعی برای بحران های کنونی در منطقه بگردیم و در مورد سوءتفاهم برخی کشورها با یکدیگر به توافق برسیم. من اطمینان دارم که هیچ کشوری در منطقه تمایلی به آغاز جنگ ندارد. بنابراین باید به هر بهایی که شده جلوی آن را گرفت و اقدامات جدی برای توقف کشمکش ها در پیش گرفت. اگر جنگی در منطقه دربگیرد غیر قابل کنترل خواهد بود و پایان و سمت و سوی آن نامعلوم خواهد بود و حتی نمی توان گفت چقدر طول خواهد کشید و کی اوضاع به روال عادی بازخواهد گشت».

وزیر امور خارجه پاکستان افزود «نشست سران خلیجی و عربی و اسلامی فرصت مناسبی برای بررسی مسائل داغ و تنش در منطقه و جلوگیری از آغاز جنگ و غلبه تدبیر در تحولات جاری بود. اگر این جنگ آغاز شود غیر قابل کنترل خواهد بود».

او گفت سفر شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به پاکستان دستاوردهای بزرگی برای دو کشور به همراه داشت و دو کشور از نقش محوری در جهان اسلام برخوردارند. نقش آفرینی دو کشور منجر به تقویت ثبات و امنیت در منطقه می شود. شاهزاده محمد نقش سازنده و بزرگی در منطقه و جهان ایفا می کند.

گفتگوهای ایران و پاکستان

قریشی درباره سفر وزیر امور خارجه ایران به اسلام آباد گفت «ایران کشور همسایه و هم مرز ما است. مقام های دو کشور با یکدیگر گفتگو می کنند به ویژه در مورد درگیری های اخیر در مناطق مرزی دو کشور. ما در این باره نگران بودیم و با وزیر امور خارجه ایران درباره نحوه همکاری برای حل این مشکلات گفتگو کردیم».

وزیر امور خارجه پاکستان خاطر نشان کرد «اعتراضات علیه ارتش پاکستان تنها از سوی چند مامور ارتشی بوده و دولت پاکستان شکی در ملی گرایی مردم پاکستان ندارد اما برخی از عوامل خرابکار هم هستند که ما با حمایت گسترده مردم درصدد ریشه کن کردن آنها هستیم. شرایط کنونی پاکستان خیلی بهتر شده و بهتر از این نیز خواهد شد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای