​پمپئو آلمان را به اتخاذ مواضع تندتر علیه «حزب‌الله» فراخواند

​پمپئو آلمان را به اتخاذ مواضع تندتر علیه «حزب‌الله» فراخواند

تأکید پمپئو بر ادامه سیاست مقابله حداکثری با ایران
شنبه, 1 ژوئن, 2019 - 12:15

مایک پمپئو وزیر خارجه آلمان در ملاقات با هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، از برلین خواست همچون بریتانیا گروه «حزب‌الله» لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار دهد.

 به گزارش الشرق الاوسط به نقل از رویترز، این دیدار در راستای سفر اروپایی پمپئو به کشورهای اروپایی است که قرار است ۵ روز طول بکشد.

مایک پمپئو، جمعه ۳۱ مه وارد برلین پایتخت آلمان شد.

سوئیس، هلند و بریتانیا مقصدهای بعدی وزیر خارجه آمریکا در سفرش به اروپاست. بریتانیا که پیشتر شاخه نظامی حزب‌الله را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود، زمستان سال گذشته اعلام کرد شاخه سیاسی این گروه را هم به فهرست گروه‌های تروریستی این کشور اضافه می‌کند.

پس از این نشست خبری، گفت‌وگوی پمپئو با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به مدت ۴۵ دقیقه، پشت درهای بسته برگزار شد.

خبرگزاری آلمان نیز گزارش داد؛ وزیر خارجه آمریکا همچنین با اشاره به حمایت‌های مالی ایران از تروریسم گفت: «ایران نسبت به تعهداتش پیرامون گروه ویژه اقدام مالی در حوزه پولشویی (FATF) و لایحه پالرمو که در سال ۲۰۱۶ نسبت به آن قول داده بود قصور کرده‌است».

 او اضافه کرد «همان‌طور که انتظار می‌رفت دولت نخست حامی تروریسم در جهان تصمیم گرفت به این لوایح و معاهدات نپیوندد».

پمپئو از ایران خواست بدون شرط به این معاهده‌ها پیوسته و آن‌ها را تصویب کند. 

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت کانال ویژه مالی اروپا با ایران موسوم به «اینستکس» مادامی که با کالاهای تحریمی مرتبط نباشد، از نظر واشنگتن مشکلی ندارد.

از سوی دیگر، وزیر خارجه آلمان نیز اعلام کرد که در ضرورت لزوم ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای آلمان و آمریکا با هم تفاهم دارند.

وی توضیح داد: «به همین دلیل است که اتحادیه اروپا از برجام حمایت می‌کند زیرا بهترین راه برای ممانعت از تجهیز ایران به سلاح اتمی است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای