خارطوم؛ شهر اشباح و برهان به دنبال گشایش «فصل نوین»

خارطوم؛ شهر اشباح و برهان به دنبال گشایش «فصل نوین»

تحولات سودان؛ ابراز نگرانی و فراخوان سعودی برای گفتگو
پنجشنبه, 6 ژوئن, 2019 - 11:45
یکی از معترضان در کنار یکی از سنگرها در خیابان های خلوت (رویترز)

پایتخت سودان روز چهارشنبه (۵ ژوئن) مثل شهر اشباح شده بود و تنها صدای تیراندازی در آنجا شنیده می شد و دود حاصل از آتش زدن لاستیک ها آسمان پایتخت را پوشانده بود. معترضان برای جلوگیری از پیشروی خودروهای نظامی لاستیک ماشین ها را آتش زدند. این در حالیست که شمار قربانیان بعد از متفرق کردن تحصن معترضان در مقابل مقر فرماندهی ارتش به ۱۱۰ نفر رسید. صدها نفر هم در این درگیری ها زخمی شدند.

عبد الفتاح البرهان رییس شورای نظامی انتقالی روز چهارشنبه گفت «تحقیق درباره جزئیات حادثه متفرق کردن این تجمع آغاز می شود و عاملان آن مورد بازخواست قرار می گیرند». برهان همچنین خواهان «گشایش فصل نوین برای عبور از گذشته و حرکت به سمت آینده» شد. او با اشاره به موارد آشتی ملی در آفریقای جنوبی و رواندا افزود «دست ما برای مذاکره به سوی همه گروه ها دراز است». محمد حمدان دقلو (حمیدتی) معاون رییس شورای انتقالی نیز گفت «شورای نظامی قدرت را برای همیشه به دست نمی گیرد». او وعده داد که قدرت را به حکومت منتخب واگذار کنند. حکومتی که همه احزاب سیاسی به جز حزب «کنگره ملی» در آن شرکت می کنند.

از سوی دیگر، سعودی با انتشار بیانیه ای که روز ۵ ژوئن در خبرگزاری رسمی کشور منتشر شد ضمن ابراز «نگرانی شدید» از تحولات سودان گفت امیدوار است «همه گروه های سودان با چیرگی منطق تدبیر و عقلانیت و مذاکرات سازنده در راستای برقراری امنیت و ثبات در سودان فعالیت کنند». سعودی با تاکید بر حمایت از «سودان و مردم این کشور و نیز برقراری امنیت و ثبات و شکوفایی ابراز امیدواری کرد که کشور سودان به سرعت از شرایط و دشواری های مرحله کنونی عبور کند». الصادق المهدی رهبر حزب الامه سودان خواستار تحقیق در جزئیات متفرق کردن تحصن کنندگان در خارطوم توسط سازمان ملل شد و از شورای نظامی خواست تا همه عاملان سرکوب معترضان را مورد بازخواست قرار دهد . او بر لزوم واگذاری فوری قدرت به غیر نظامیان تاکید کرد. در تحول تازه، جنبش آزادیبخش خلق سودان روز چهارشنبه (۵ ژوئن) گفت «یاسر عرمان معاون دبیر کل این گروه توسط ماموران امنیتی در مقر اقامت خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است». شبکه «العربیه» نیز در گزارشی گفت «عملیات فراری دادن عمر البشیر رییس جمهور مخلوع سودان و چهره های بارز حکومت سابق از زندان کوپر توسط ماموران امنیتی خنثی شد». منابع العربیه گفتند حدود صد عنصر مسلح به زندان حمله کردند اما رییس جمهور مخلوع هنوز در این زندان به سر می برد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای