​«نگرانی» گسترده بین‌المللی در پی حمله به دو نفتکش در دریای عمان

​«نگرانی» گسترده بین‌المللی در پی حمله به دو نفتکش در دریای عمان

پنجشنبه, 13 ژوئن, 2019 - 20:15

حمله به دو نفکتش در دریای عمان و بروز آتش سوزی در آنها واکنش های مختلفی را در سطح جهان به همراه داشته است.

به گزارش الشرق الاوسط، این دو نفتکش فرونت آلتر و کوکوکا کوریجوس نام دارند. نفتکش فرونت آلتر از امارات عربی متحده به سوی تایوان در حال حرکت بوده‌است. کشتی کوکوکا کوریجوس نیز از سعودی به سوی سنگاپور در حال حرکت بود.

انجمن بین‌المللی دارندگان مستقل تانکر (اینترتانکو) در این باره اعلام کرد: نگرانی‌ها دربارهٔ امنیت خدمه‌های کشتی‌هایی که از تنگه هرمز می‌گذرند، پس از حمله امروز به دو نفکتش بالا گرفته‌است.

پائولو دامیکو رئیس شورای اداری اینترتانکو در بیانیه ای عنوان کرد: نگران ایمنی خدمه تانکرهای ما در منطقه و در هنگام عبور از تنگه هرمز هستیم. حدود ۳۰ درصد از نفت خام جهان از این گذرگاه‌ها می‌گذرد.

وی اضافه کرد: اگر مناطق دریایی ناامن شوند، صادرات نفت به کشورهای غربی ممکن است دچار تهدید شوند.

این انجمن بین‌المللی با عنوان اختصاری (INTERTANKO) شناخته می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزارت بازرگانی ژاپن نوشت که دو کشتی حادثه‌دیده در دریای عمان حامل «کالاهای مربوط به ژاپن» بودند.

هیروشیگه سیکو وزیر بازرگانی ژاپن در این باره به خبرنگاران گفت: دولت در حال تحقیق دربارهٔ گزارش‌های مبنی بر حمله به یک کشتی حامل بارهای متعلق به ژاپن است.

وی افزود که این کشور به سرعت برای آگاهی از حقیقت ماجرا تلاش می‌کند.

در گزارش‌ها آمده‌است که این دو کشتی نفتکش «در نزدیکی تنگه هرمز مورد حمله قرار گرفته‌اند».

سخنگوی دولت انگلیس روز پنج‌شنبه در پی آسیب دیدن دو نفتکش در دریای عمان، از وقوع چنین حوادثی ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سخنگو اعلام کرد: «عمیقاً از گزارش‌هایی که از انفجارها و آتش گرفتن کشتی‌ها در تنگه هرمز نگران هستیم. با مقامات محلی و شرکای خود در منطقه در ارتباط هستیم».

ماجا کوسیانچیچ سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه در واکنش به حادثه انفجار دو کشتی نفتکش در دریای عمان، کشورهای منطقه را به خویشتن‌داری دعوت کرد.

سخنگوی فدریکا موگرینی در خصوص این حادثه اضافه کرد: «منطقه بیش از این به عوامل تنش‌زا و ثبات‌زدا نیاز ندارد و به همین دلیل فدریکا موگرینی و اتحادیه اروپا از کشورهای منطقه می‌خواهند که به‌منظور جلوگیری از بروز هرگونه تنش، حداکثر خویشتن‌داری را از خود نشان دهند.»

در فرانسه نیز وزیر خارجه این کشور نسبت به خویشتن داری و کاهش تنش دعوت کرد و خواستار احترام به آزادی دریانوردی در آب‌های خلیج شد.

انیس فون سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: همه طرف‌ها را که دائماً با آنها در ارتباط هستیم، به خویشتن داری و کاهش تنش دعوت می‌کنیم.

وی افزود: بار دیگر پایبندی خود را به آزادی دریانوردی تکرار می‌کنیم.

آلمان هم نسبت به این حادثه ابراز نگرانی کرد و هایکو ماس وزیر خارجه این کشور در این باره گفت: گزارش‌ها دربارهٔ حمله به دو نفکتش در دریای عمان بسیار نگران کننده است و به تحقیق نیاز دارد.

در پی انفجار دو نفتکش در دریای عمان، قیمت نفت شاخص برنت در روز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد حدود چهار درصد افزایش یافت و به بالای ۶۲ دلار رسید.

یک ماه پیش در۲۲ اردیبهشت ماه نیز به چهار نفکتش حامل پرچم‌های سعودی، امارات و نروژ در بندر فجیره امارات متحده عربی منفجر شدند. امارات متحده عربی و نروژ ایران را در دست داشتن در این حمله متهم کرده‌اند.

 این سه کشور در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند که این حمله «ماهرانه و هماهنگ»، «به احتمال زیاد توسط یک عامل دولتی انجام شده‌است».

مقامات ایران به دفعات تهدید کرده‌اند که در صورت قطع فروش نفت، تنگه هرمز را خواهند بست. 

حدود یک پنجم نفت مصرفی جهان از این تنگه انجام می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای