گوترش خواستار «تحقیقات مستقل بین‌المللی» دربارهٔ حمله به نفتکش‌ها شد

گوترش خواستار «تحقیقات مستقل بین‌المللی» دربارهٔ حمله به نفتکش‌ها شد

هشدار ابوالغیط به ایران: همه را به سمت برخوردی ناخواسته سوق می‌دهید
شنبه, 15 ژوئن, 2019 - 12:00

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار «الشرق الاوسط» خواستار تحقیقاتی مستقل دربارهٔ حمله اخیر به دو نفتکش در خلیج شد.

به گزارش الشرق الاوسط، به باور گوترش، شورای امنیت تنها نهادی است که می‌تواند در مورد چنین مسئله‌ای تصمیم بگیرد.

در همین رابطه احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه کشورهای عرب، با هشدار دادن در مورد پیامد اقدامات برهم زننده ثبات توسط ایران و تنش‌های فزاینده در منطقه، از این کشور خواست تا مسیر را تغییر دهد و همه را به سمت برخوردی ناخواسته سوق ندهد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز جمعه ۲۴ خرداد پس از دیدار با احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب به منظور بررسی حوادث دریای عمان گفت: «مسائل و حوادث خلیج را دنبال می‌کنم. بسیار مهم است که حقیقت در این مورد روشن شود».

گوترش ادامه داد: «مسئولیت‌ها باید روشن شود و این تنها با بررسی این مسئله در تحقیقاتی مستقل مقدور است».

به گفته او، «چیزی که دنیا تحمل جبران خسارات آن را ندارد، ایجاد درگیری در تنگه هرمز و دریای عمان است».

دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به پرسش الشرق الاوسط، دربارهٔ روش مناسب برای تبیین حقایق دربارهٔ حوادث مورد نظر گفت: «همان طوری که گفتم بسیار مهم است که حقیقت در این مورد روشن شود و مسئولیت‌ها باید روشن شود».

او ادامه داد: «این مسئله زمانی محقق می‌شود که یک نهاد مستقل به تحقیق بپردازد، بنابراین هر اجماعی در سطح جامعه بین‌المللی رخ دهد و هر ابتکارعمل مستقلی در این باره صورت بگیرد ما از آن حمایت خواهیم کرد».

گوترش در عین حال یادآورشد «دبیرکل سازمان ملل نمی‌تواند خود به تحقیق مبادرت بورزد. تنها شورای امنیت است که این حق را دارد».

با این اظهارات دبیرکل سازمان ملل توپ را در زمین شورای امنیت انداخت؛ شورایی که در ۸ ماهه اخیر شهد دودستگی زیادی بوده‌است.

گوترش بار دیگر این حملات را شدیداً محکوم کرد و افزود «بسیار مهم است که از درگیری بزرگ در خلیج به هر صورتی اجتناب کنیم».

او همچنین از انجام تلاش‌هایی برای تحقق این هدف با ایالات متحده و کشورهای ذیربط خبر داد.

گوترش همچنین دربارهٔ فیلم منتشرشده توسط آمریکا در خصوص نقش ایران در حملات خلیج گفت که این فیلم را مقامات آمریکایی در رسانه‌ها منتشر کردند و به صورت رسمی اعلام نشده‌است.

در مقابل ابوالغیط نیز به سوالات الشرق الاوسط جواب و از تحولات حاصله در خلیج هشدار داد زیرا به گفته او «یکی از طرف‌ها در حال عمیق‌تر کردن نزاع و درگیری است».

وی با اشاره به ایران افزود: «همگان باید خویشتندار باشند و مراقب رفتار و تحرکات خود باشند».

دبیرکل اتحادیه عرب ادامه داد «هر تحرک و اقدام اشتباهی ممکن است ما را به ۲۰ یا ۳۰ سال به عقب براند، به زمان جنگ».

او افزود «متأسفانه ما در خاورمیانه ما با یک حکومت مسلمان بزرگ و مهمی مشکل داریم؛ آن هم ایران. مشکل از طرف ایران است که متأسفانه از مشکلات موجود در کشورهای منطقه به تقویت منافع ویژه خود بهره‌برداری می‌کند».

ابوالغیط از ایران خواست تا مسیر خود را تصحیح کند زیرا بدون تغییر این سمت و سو، بسیاری از کشورهای همسایه را به حاشیه می‌رانند و باید از این اقدامات دست بردارند».

احمد ابوالغیط خطاب به تهران گفته «خواسته‌ام از برادران ایرانی من این است که مراقب باشند و مسیر را عوض کنند، چون شما همه را به سمت برخوردی سوق می‌دهید که اگر رخ بدهد، هیچ‌کس امنیت نخواهد داشت».

در همین رابطه شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیشنهاد آمریکا برای بررسی حادثه آتش‌سوزی نفتکش‌ها در دریای عمان تشکیل جلسه داد.

در پایان این نشست، جاناتان کوهن سفیر آمریکا در سازمان ملل با تکرار اظهارات مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا، ایران را در این ماجرا متهم کرد و افزود: ایران باید با دیپلماسی دربرابر آمریکا حاضر شود و نه با ترور و انفجار نفت‌کش‌ها.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته‌است: «هیچ گروه دیگری در منطقه از منابع و توانایی‌های لازمه برای اجرای حملاتی چنین دقیق برخوردار نیست. حال آنکه ایران هم جنگ‌افزارهای لازمه را در اختیار دارد و هم صاحب دانش و اطلاعات امنیتی برای انجام چنین حملاتی است».

جاناتان کوهن نیز با بیان این که هیچ گروه نیابتی در منطقه منابع یا مهارت لازم برای چنین اقدامی در این سطح را ندارد، تأکید کرد که حملات امروز نمونه دیگری از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه است.

وی با بیان اینکه برخورد ایران با ایالات متحده باید برخوردی دیپلماتیک، و نه تروریستی، باشد، گفت آمریکا به فشار اقتصادی و دیپلماتیک بر ایران ادامه می‌دهد. ‏

نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد به اظهارات نماینده آمریکا در شورای امنیت پاسخ داد و افزود: «ایران قاطعانه ادعای بی اساس آمریکا در ارتباط با حوادث ۲۳ خرداد تانکرهای نفتکش را رد کرده و آن را با شدیدترین لحن ممکن محکوم می‌کند».

منصور العتیبی سفیر کویت و رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز گفت همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل عصر پنجشنبه ۲۳ خرداد در نشستی به پیشنهاد آمریکا، حمله به دو نفتکش در دریای عمان را محکوم کردند.

منصور العتیبی با این حال تأکید کرده‌است، در نشست عصر پنجشنبه در خصوص این که چه کسی مسئول این حمله بوده، بحث نشد. همچنین دربارهٔ شواهد و مدارک هم مذاکره‌ای انجام نشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای