امارات خواستار حمایت از امنیت کشتیرانی بین‌المللی شد

امارات خواستار حمایت از امنیت کشتیرانی بین‌المللی شد

شنبه, 15 ژوئن, 2019 - 12:45

شیخ عبدالله بن‌زائد آل‌نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی از جامعه بین‌المللی خواستار حمایت از امنیت کشتیرانی بین‌المللی و انتقال انرژی شد و گفت: کسی که در شرایط فعلی به دنبال تضعیف ثبات منطقه باشد از هدف والا و بزرگ دور است. 

به گزارش الشرق الاوسط، وزیر خارجه امارات روز شنبه ۲۵ خرداد در کنفرانسی مطبوعاتی با همتای بلغاری خود اکاترینا زاخاریوا در بلغارستان گفت: می‌خواهیم جریان صادرات نفت در سایه ثبات اقتصاد جهان ایمن و طبیعی دنبال شود، اما در منطقه صداهای عقب مانده و افراط گرایی وجود دارد که خواهان نگاه به گذشته هستند نه نگاه به آینده. برخی نگاهشان نژادپرستانه است و نه بشردوستانه و برخی خود را برتر از دیگران می‌شمارند و و میراث و تاریخش بهتر از دیگران.

شیخ عبدالله بن زاید افزود: این رژیم‌ها و اندیشه فاشیستی خواهان نابودی منطقه ما هستند؛ بنابراین موفقیت بزرگترین چالش برای اهل تاریکی است؛ پس با دوستانمان در جهان در این خصوص کار خواهیم کرد. 

وی ادامه داد: منطقه ما در شرایطی سخت قرار دارد اما این منطقه سرشار از منابع گازی و نفتی است و ما می‌خواهیم این منابع به روال طبیعی و به صورت امن منتقل شود و ثبات اقتصاد جهانی حفظ شود.

وزیر خارجه امارات دربارهٔ حادثه حمله به نفتکش‌ها توضیح داد: رابطه با عملیات انجام شده علیه ۴ نفتکش در خارج از آب‌های منطقه‌ای امارات انجام داده‌ایم نشان می‌دهد که انفجارها خارج از کشتی و از زیر سطح آب انجام شده‌است، همچنین زمان، اطلاعات، هدف‌هایی که با دقت انتخاب شده‌اند و مسائل فنی کار به گونه‌ای بوده که نشتی نفت در این عملیات وجود نداشته باشد و کشتی هم غرق نشود و این عملیات دقیق نشان می‌دهد که کار توسط یک گروه غیرقانونی انجام نشده‌است؛ این یک عملیات منظم بوده و توسط یک کشور انجام شده‌است اما تا به این لحظه دلایل کافی برای تشخیص آن کشور به دست نیاورده‌ایم. 

او همچنین از جامعه جهانی درخواست کرد تا با همکاری همدیگر از مسیرهای کشتیرانی محافظت کنند.

بن زاید همچنین به این مسئله اشاره کرد که در زمان انجام عملیات در آن نقطه ۱۸۴ کشتی حضور داشت و این مسئله یک تهدید حقیقی برای کشتیرانی بین‌المللی به‌شمار می‌رود. 

به گفته وی، همه باید با هم برای دور کردن منطقه از تشدید اوضاع همکاری کنیم و به ندای حکمت و عقلانیت فرصت بدهیم.

آل نهیان اعلام کرد که امیدوار بودیم تا تلاش‌های اخیر نخست‌وزیر ژاپن و وزیر خارجه آلمان برای کاهش تنش‌ها موفقیت‌آمیز باشند و افزود: امیدواریم چارچوبی وسیع تر برای همکاری با ایران ببینیم و معتقدیم که توافق برجام دو اشتباه داشت، نخست آنکه کشورهای منطقه در گفت و گوها حضور نداشتند و دوم آنکه این توافق موضوعاتی چون موشک‌های بالستیک و دخالت ایران در امور داخلی دیگر کشورها را شامل نمی‌شد. 

وزیر خارجه امارات در پایان تأکید کرد: امنیت واقعی، ثبات کشورهای منطقه است چرا که منطقه شریان اصلی انرژی در جهان است و ما نمی‌خواهیم که این حادثه هر از چندگاهی در منطقه تکرار شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای