ولیعهد سعودی به «الشرق الاوسط»: حملات اخیر ایران نیازمند موضعی قاطع از جامعه بین‌المللی است

ولیعهد سعودی به «الشرق الاوسط»: حملات اخیر ایران نیازمند موضعی قاطع از جامعه بین‌المللی است

گفت حوثی‌ها سازوکارهای ایران را بر منافع یمن و مردمش مقدم می‌سازند… او بر حمایت از ثبات و امنیت سودان تأکید کرد… به نظر او تعیین مکان عرضه سهام «آرامکو» هنوز زود است
شنبه, 15 ژوئن, 2019 - 22:30

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد، نائب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع سعودی تأکید کرد که حمله به نفتکش‌ها در خلیج و هدف قراردادن تأسیسات نفتی و فرودگاه أبها در پادشاهی «اهمیت درخواست‌های ما از جامعه جهانی برای اتخاذ موضع قاطع» در برابر رفتار نظام ایرانی را تأیید می‌کند.

 ولیعهد سعودی در گفت‌وگو با «الشرق الاوسط» یادآور شد که پادشاهی عربی سعودی «خواهان جنگ در منطقه نیست». البته او تأکید کرد «ما در تعامل با هرگونه تهدیدی که متوجه مردم، حاکمیت و منافع حیاتی ما بشود هرگز تردیدی به خود راه نمی‌دهیم».

محمد بن سلمان تأکید کرد «مشکل در تهران است و در جای دیگری نیست».

وی اشاره کرد «ایران طرفی است که همیشه خواستار افزایش تنش در منطقه است و دست به حملات تروریستی و حملات بزهکارانه خود به‌طور مستقیم یا به وسیله شبه نظامیان تابع خود می‌زند».

وی یاد آورشد که «نظام ایرانی حرمت حضور نخست‌وزیر ژاپن را به عنوان مهمان نگه نداشت و در زمان حضورش جواب تلاش‌هایش را عملاً داد آن هم با حمله به دو کشتی ای که یکی از آنها در راه برگشت به ژاپن بود. همچنین به وسیله ملیشیای خود دست به حمله بزهکارانه به فرودگاه أبها زد که به‌طور کاملاً آشکارا روش نظام ایران و مقاصدش را نشان می‌دهد که امنیت و ثبات منطقه را نشانه گرفته‌است».


او متذکر شد که سعودی «از همه تلاش‌ها برای رسیدن به راه حل سیاسی در بحران یمن حمایت کرد، اما متأسفانه ملیشیای حوثی سازوکارهای ایران را بر منافع یمن و مردمش مقدم می‌دارد».

 او تأکید کرد کشورش «نمی‌تواند وجود ملیشیای خارج از نهادهای حکومت را در مرزهایش بپذیرد».

او توضیح داد که هدف ائتلاف در یمن «فقط آزادسازی آن از وجود ملیشیای ایرانی نیست، بلکه تحقق رفاه و ثبات و شکوفایی برای همه فرزندان یمن است».

شاهزاده محمدبن سلمان روابط سعودی-آمریکایی را «عامل اساسی در تحقق امنیت منطقه و ثبات آن» توصیف کرد.

 او تأکید کرد که «این روابط با هجمه‌های تبلیغاتی یا موضع‌گیری در گوشه و کنار متأثر نمی‌شوند».

او توضیح داد که «علیرغم همه اختلافات طبیعی میان کشورها»، ریاض توانست با متحدان اصلی خود در طول تاریخ همزیستی کند.

او قول داد «موضع حمایت‌گر خودمان از برادران‌مان در سودان در همه زمینه‌ها تا رسیدن سودان به آنچه از رفاه و پیشرفت شایستگی دارد» ادامه خواهد یافت.

 ولیعهد سعودی اشاره کرد برای کشورش «امنیت و ثبات سودان بسیار مهم است، نه فقط برای اهمیت موقعیت استراتژیک آن و خطر فروپاشی نهادهای حکومتی آن، بلکه روابط برادارانه مستحکم بین دو ملت مطرح است».

او خواستار توقف بهره‌برداری سیاسی از کشته شدن شهروند سعودی جمال خاشقجی شد و به نظر او آنچه که اتفاق افتاد «جنایتی بسیار دردناک» بود.

وی تأکید کرد کشورش تلاش می‌کند در این ماجرا «عدالت و رسیدگی کامل محقق شود» و به «آنچه برخی به دلایل داخلی که بر کسی پوشیده نیست اعلام می‌کنند» اهمیتی نمی‌دهد.

او بر پایبندی در «عرضه اولیه عمومی سهام آرامکوی سعودی مطابق شرایط مناسب و در زمان مناسب» تأکید کرد.

 به نظر او «تعیین مکان عرضه هنوز زود است».

بن سلمان اضافه کرد «چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰ از مرحله برنامه‌ریزی و طراحی به مرحله اجرا در همه بخش‌ها رسیده و نتایج عملی را در جهان واقعیت می‌بینیم».

ولیعهد سعودی، رهبری شهروند سعودی به سمت تغییر را مایه افتخار می‌بیند، علیرغم «اینکه بسیاری از سر نگرانی در برابر چشم‌انداز به دلیل وسعت تغییراتی که موجب می‌شود، مقاومت کردند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای