​انتقال عمر البشیر به دادستانی مبارزه با فساد در اولین ظهور پس از برکناری

​انتقال عمر البشیر به دادستانی مبارزه با فساد در اولین ظهور پس از برکناری

دوشنبه, 17 ژوئن, 2019 - 12:00

عمر البشیر رییس جمهور سابق سودان روز یکشنبه (۱۶ ژوئن) برای اولین بار پس از سرنگونی در انظار عمومی ظاهر و از بازداشتگاه به دادستانی مبارزه با فساد منتقل شد.

به گزارش رویترز البشیر با لباس سنتی سفید سودان (جلباب) و عمامه حضور یافت و با یک تویوتا لندکروز به دفتر دادستانی در پایتخت سودان منتقل شد. چند خودروی نظامی و ماموران امنیتی هم او را همراهی کردند.

علاء دفع الله دادستان به خبرنگاران گفت «رییس جمهور پیشین به دادستانی احضار شد و اتهامات «در اختیار داشتن ارز» و «کسب ثروت از طریق غیر قانونی» و «دریافت هدیه از طریق غیر قانونی» به او تفهیم خواهد شد».

فرانس پرس گفت البشیر دقایقی بعد از ورود به مقر دادستانی آنجا را ترک کرد.

خبرگزاری سودان «سونا» روز پنجشنبه (۱۳ ژوئن) به نقل از یک مقام دولتی گفت «در اختیار داشتن ارز و کسب ثروت از طریق غیر قانونی و اعلام وضعیت فوق العاده» از جمله اتهام های البشیر هستند.

سپهبد عبد الفتاح البرهان رییس شورای نظامی حاکم در ماه آوریل گفت که ۱۱۳ میلیون دلار در مقر اقامت البشیر در خارطوم کشف شده است.

علاوه بر اتهام فساد البشیر به دلیل کشتار معترضان در جریان سرکوب اعتراضات مورد پیگرد قرار دارد. اعتراضات ضد حکومتی سودان در دسامبر آغاز شد. البشیر توسط ارتش سودان سرنگون و در ۱۱ آوریل بازداشت شد. اعتراضات ضد رژیم البشیر ۱۶ هفته ادامه داشت. البشیر سی سال در سودان حکومت کرد و اکنون در یکی از بازداشتگاه های خارطوم بحری نگهداری می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای