لندن، ایران را به توقف فعالیت‌های تنش‌زا فراخواند

لندن، ایران را به توقف فعالیت‌های تنش‌زا فراخواند

نشست اضطراری دولت بریتانیا برای بررسی افزایش تنش توسط ایران در خلیج
یکشنبه, 16 ژوئن, 2019 - 20:15

دولت بریتانیا امروز (دوشنبه) جلسه‌ای اضطراری را برای بررسی افزایش تنش در خلیج در پی حمله به نفتکش‌ها در خلیج عمان برگزار می‌کند؛ واشینگتن و ریاض، ایران را مسئول این حملات عنوان کرده‌اند.

به گزارش الشرق الاوسط، جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا گفته‌است «تقریباً اطمینان کامل وجود دارد که حمله‌های روز پنج‌شنبه به نفتکش‌ها در دریای عمان کار «سپاه پاسداران» ایران بوده‌است».

در این باره، مقامات نظامی و امنیتی بریتانیا در نشست کمیته موسوم به «کبرا» که دربارهٔ شرایط فوق‌العاده ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود، به بررسی نقش بریتانیا و پاسخ آن به این بحران خواهند پرداخت.

در این میان، روزنامه ساندی تایمز روز گذشته گزارش داد، بریتانیا برای حفاظت از کشتی‌ها و سایر منافعش در منطقه خلیج ۱۰۰ نیروی دریایی سلطنتی به این منطقه اعزام می‌کند.

اما سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الأوسط» خبر منتشر شده در روزنامه ساندی تایمز را تکذیب کرد و گفت، حدود ۲۰ نیروی وابسته به نیروی دریایی بریتانیا برای یک مأموریت آموزشی «عادی» به خلیج اعزام خواهند شد که از پیش برای آن برنامه‌ریزی شده بود.

به گفته او، البته نشست کبرا که امروز برگزار می‌شود ممکن است شامل توصیه‌هایی دربارهٔ تغییر مأموریت این نیروها و توجیه آن‌ها برای حمایت از منافع بریتانیا با توجه به تشدید تنش و احتمال درگیری نظامی بین کشورهای غربی و ایران باشد.

پیش از این، وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای به نقل از جرمی هانت، وزیر خارجه، «سپاه پاسداران» ایران را مسئول حمله‌های اخیر به دو نفتکش در دریای عمان خواند.

جرمی هانت گفته‌است ارزیابی‌های خود ما حکایت از آن دارد که مسئولیت حمله به نفتکش‌ها متوجه هیچ دولت و عامل غیردولتی جز ایران نیست.

وزیر خارجه بریتانیا ضمن محکوم کردن این حمله‌ها از ایران خواسته به اقدامات بی‌ثبات‌کننده خود در منطقه خاتمه دهد.

وزیر خارجه بریتانیا ساعاتی پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان گفته بود این کشور دلیلی برای رد ادعای ایالات متحده دربارهٔ دست داشتن ایران در انفجار این دو نفتکش ندارد.

همزمان در تحولی دیگر در ارتباط با تحولات در منطقه، توبیاس ال‌وود معاون وزیر دفاع بریتانیا، در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی اسکای ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه متهم کرد.

او با اشاره به داشتن منافع و متحدان در منطقه خلیج تأکید کرد که ایران بدون شک می‌داند که بریتانیا در دفاع از منافعش در این منطقه ثابت قدم است.

ال‌وود گفت که بریتانیا شناخت کاملی از خاورمیانه دارد و با کشورهای متعددی نیز متحد است و از منافع و دارایی‌هایش در خاورمیانه محافظت خواهد کرد.

از سوی دیگر، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا با اشاره به موضع‌گیری وزارت خارجه پرسیده آیا دولت بریتانیا «مدرک معتبری» دال بر دخالت ایران دارد یا نه؟

جرمی کوربین گفته‌است دولت بریتانیا باید برای کاستن از تنش‌ها تلاش کند و به تنش‌ها دامن نزند.

در واکنش به این توئیت جرمی کوربین، ساجد جاوید وزیر کشور بریتانیا نیز به جمع مخالفان رویکرد رهبر حزب کارگر پیوست و توئیت وی را تهدیدکننده امنیت ملی خواند.

جاوید در یادداشتی توئیتری نوشت: «چرا جرمی کوربین هرگز جانب کشوری که به دنبال رهبری آن است را نمی‌گیرد؟ از (نادیده گرفتن) منشأ (عامل شیمیایی) نوویچوک تا ممنوعیت فعالیت حزب‌الله، او به نفع کسانی که امنیت ملی ما را تهدید می‌کنند، کار کرده‌است.»

در همین رابطه، راب مک‌ایر سفیر بریتانیا در تهران، احضار خود به وزارت امور خارجه ایران را رد کرده و گفته‌است که در خواست ملاقات از طرف خود او مطرح شده‌است.

روز شنبه ۲۵ خرداد (۱۵ ژوئن) وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که سفیر بریتانیا را در اعتراض به متهم کردن ایران به دست داشتن در حوادث اخیر برای دو نفتکش در دریای عمان احضار کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای