​هشدار چین نسبت به پیامدهای اعزام نیروهای بیشتر توسط آمریکا به خاورمیانه

​هشدار چین نسبت به پیامدهای اعزام نیروهای بیشتر توسط آمریکا به خاورمیانه

سه شنبه, 18 ژوئن, 2019 - 11:15

چین از پیامدهای اعلام ایالات متحده برای اعزام تقریباً هزار سرباز تازه دیگر به خاورمیانه هشدار داد و تاکید کرد در سایه تشدید تنش با ایران این تحول تازه ممکن است در را به روی مشکلات بیشتر در این منطقه بگشاید. 

به گزارش الشرق الاوسط، وانگ یی وزیر خارجه چین امروز سه‌شنبه ۲۸ خردادماه، از تهران خواست از توافق هسته‌ای برجام «به سادگی» خارج نشود.

اشاره او به هشدار روز گذشته تهران برای کنار گذاشتن بخش دیگری از تعهدات هسته‌ای خود است.

ایالات متحده اخیرا فشارها را علیه ایران افزایش داد و روز دوشنبه همزمان با انتشار تصاویری تازه از دست داشتن ایران در حمله به نفتکش ها در خلیج عمان اعلام کرد که قصد دارد نیروهای تازه نفس بیشتری به سوی خاورمیانه اعزام کند.

وزیر خارجه چین پس از ملاقات با همتای سوری‌‌اش در پکن، همه طرف‌ها را به «عقلانیت و خویشتن‌داری» فراخواند و از آنها خواست از اتخاذ اقداماتی که به ایجاد تنش در منطقه بیانجامد، خودداری کنند.

وزیر خارجه چین ادامه داد: در خواست ما این است که آنها جعبه پاندورا (جعبه افسانه ای مشکلات) را باز نکنند. 

او همچنین گفت آمریکا نباید از فشار حداکثری علیه ایران استفاده کند. 

تنش میان ایران و ایالات متحده همزمان با خروج آمریکا از توافق هسته ای و درج «سپاه پاسداران» در لیست تروریسم وارد فاز جدیدی شده است. 

وانگ در عین حال گفته پکن امیدوار است ایران عجولانه و به سادگی از توافق هسته ای خارج نشود.

او گفته «امیدواریم ایران در مورد تصمیم‌گیری‌هایش با احتیاط عمل کند».

بهروز کمالوندی سخنگوی آژانس هسته‌ای ایران، روز دوشنبه ۲۷ خرداد در جمع خبرنگاران اعلام کرد که ایران تولید اورانیوم غنی شده را تا چهاربرابر افزایش داده و تا ۱۰ روز دیگر از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند.

وانگ همچنین افزود که چین اکیداً به حفظ برجام پایبند است و متعهد به نوسازی راکتور اراک با همکاری دیگر امضاکنندگان این توافق است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای