مقر دفاتر نفتی خارجی در بصره با موشک کاتیوشا هدف قرار گرفت

مقر دفاتر نفتی خارجی در بصره با موشک کاتیوشا هدف قرار گرفت

عراق عوامل حملات راکتی به مقرهای نظامی و نفتی را تهدید کرد
چهارشنبه, 19 ژوئن, 2019 - 09:00

ارتش عراق اعلام کرد روز چهارشنبه یک موشک کاتیوشا به مقر دفاتر شرکت‌های نفتی خارجی، از جمله شرکت آمریکایی «اکسان‌موبیل»، در بصره در جنوب این کشور شلیک شده و به زخمی شدن سه کارگر عراقی انجامید.

به گزارش الشرق الاوسط، تا این لحظه هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته‌است، در حالی که تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده به اوج خود رسیده‌است.

این حمله تنها ساعاتی پس از یک حمله موشکی دیگر در شهر موصل اتفاق افتاد. شامگاه دوشنبه نیز سه راکت به پایگاهی نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی واقع در ۳۰ کیلومتری شمال بغداد اصابت کرده بود.

پلیس عراق نقل کرده که این موشک کاتیوشا به یک منطقه مسکونی و کاری در برجسیه در جنوب غرب شهر بصره برخورد کرده‌است.

پلیس پیش از این گفته بود این حمله به دو زخمی از کارگران عراقی برجای گذاشته‌است.

واشینگتن به دلیل آنچه تهدید ایران علیه خود می‌خواند، صدها تن از کارمندان و دیپلمات‌های سفارت خود در بغداد را فرا خوانده‌است.

یک منبع امنیتی گفته شرکت اکسان‌موبیل، شمار ۲۱ کارمند خارجی خود از منطقه را خارج و به سمت دبی منتقل کرده‌است.

شرکت هلندی-بریتانیایی «رویال داچ شل» نیز اعلام کرد این شرکت به فعالیت‌های عادی خود مشغول است.

مقامات مسئول در حوزه نفتی در عراق نیز گفته‌اند عملیات نفتی در جنوب عراق از جمله صدور نفت تحت تأثیر این حمله موشکی قرار نگرفته‌است و شرکت‌های دیگر همچون شل و ای‌ان‌جی ایتالیا به فعالیت‌های عادی خود مشغول‌اند.

ایالات متحده، ایران را مسئول حملات به نفتکش‌ها در خلیج عمان می‌داند اما تهران این اتهامات را رد می‌کند.

فرماندهی عملیات مشترک عراق در اولین واکنش به حمله راکتی به مقر شرکت‌های نفتی در جنوب این کشور تهدید کرد با عوامل پشت پرده پرتاب موشک و بمب به مراکز نظامی و غیرنظامی در بغداد و استان‌های دیگر برخورد شدید خواهد کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، فرماندهی عملیات مشترک عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بر اساس اجرای بیانیه فرمانده کل نیروهای مسلح که دیروز صادر شد، اتاق عملیات مشترک تمام سرویس‌های اطلاعاتی را مأمور جمع‌آوری اطلاعات و شناسایی و افشای عوامل پشت پرده پرتاب موشک و بمب به مراکز نظامی و غیرنظامی در بغداد و استان‌های دیگر پرداخته و نیروهای امنیتی اقدامات پیشگیرانه امنیتی و حقوقی را ضد این اتفاقات در دستور کار قرار دادند.

این بیانیه تأکید کرد که نیروهای امنیتی در تشکیلات مختلف خود اجازه بازی با امنیت عراق و تعهدات این کشور را نمی‌دهند و با کسانی که به دنبال مطرح کردن امنیت و ایجاد ترس و وحشت و نگرانی و انجام پروژه‌های متعارض با منافع ملی عراق هستند، برخورد شدید خواهند کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که پلیس شهر بصره عراق اعلام کرد که صبح چهارشنبه ۲۹ خرداد، یک راکت از نوع کاتیوشا به ۱۰۰ متری مقر شرکت نفتی «اکسان موبیل» در منطقه نفتی زبیر و رمیله شهر بصره اصابت کرد.

یک مقام امنیتی عراق گفته‌است که در این حمله سه کارگر محلی عراقی مجروح شده‌اند که جراحات یکی از آن‌ها شدید است.

هیچ گروهی مسئولیت این حمله موشکی را بر عهده نگرفته‌است.

این حمله موشکی در حالی صورت می‌گیرد که تنش بین ایران و آمریکا شدت گرفته و آمریکا از حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در کشورهای مختلف منطقه، از جمله عراق ابراز نگرانی کرده‌است.

آمریکا در ماه گذشته به همین دلیل شمار زیادی از کارمندان و دیپلمات‌های سفارت خود در بغداد را از عراق خارج کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای