​کویت و عراق: ضرورت اتخاذ مواضع حکیمانه برای اجتناب از تنش

​کویت و عراق: ضرورت اتخاذ مواضع حکیمانه برای اجتناب از تنش

چهارشنبه, 19 ژوئن, 2019 - 22:45

شیخ صباح الاحمد امیر کویت و برهم صالح نخست‌وزیر عراق خواستار اتخاذ مواضع حکیمانه و عاقلانه در تعامل با تحولات اخیر منطقه خلیج برای اجتناب از تنش و برخورد شدند. 

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری کویتی «کونا»، در این بیانیه مشترک بر اتخاذ «مواضع حکیمانه در تعامل با تحولات اخیر در منطقه خلیج به منظور جلوگیری از تشدید تنش‌هایی که ممکن است منجر به درگیری در این منطقه شود»، تأکید شده‌است. 

طرف‌های عراقی و کویتی در این بیان اعلام کردند که در جریان سفر امیر کویت به بغداد و دیدار وی با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق، «همه مسایل مورد اهتمام طرفین و راه‌های همکاری و تقویت روابط بین دو کشور» مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

در ادامه بیانیه مشترک آمده که در این دیدار همچنین دربارهٔ اوضاع منطقه گفت‌وگو و بر اهمیت افزایش تلاش‌ها برای مقابله با تحولات اخیر و اتخاذ مواضع عاقلانه تأکید شد.

صباح الأحمد الجابر الصباح امیر کویت صبح چهارشنبه ۲۹ خرداد در جریان یک سفر رسمی وارد بغداد شد.

این دومین سفر امیر کویت به عراق از سال ۲۰۰۳ تاکنون است.

خبرگزاری کویت (کونا) گزارش داد که حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان و تنش ایران و آمریکا نیز در این دیدار به بحث گذاشته شده‌است.

الصباح پس از ورود به عراق به دیدار برهم صالح رئیس‌جمهوری این کشور رفت و طرفین روابط دوجانبه و تنش‌های منطقه ای اخیر در سایه حملات به نفتکش‌ها در خلیج را بررسی کردند.

منابع دولتی عراق گزارش دادند که امیر کویت در دیدار با رئیس‌جمهور عراق تأکید کرد «کویت مجدانه به اهمیت امنیت و ثبات عراق ایمان دارد و تأکید ما بر حمایت و بسترسازی برای عبور عراق از پیامدهای اقدامات تروریستی و همچنین بازسازی آن است».

رئیس‌جمهور عراق نیز در این دیدار اعلام کرد که «عراق تمایل جدی برای برقراری روابط توسعه یافته با همسایگانش به ویژه کویت دارد؛ به نحوی که در راستای منافع مشترک دو ملت برادر باشد». 

صالح همچنین اظهار کردکه عراق با دیدگاه وسیع به بحران کنونی منطقه می‌نگرد و بر این باور است که توافق منطقه‌ای باید بر اساس حسن هم‌جواری بین کشورها باشد.

این سفر در حالی صورت گرفت که نگرانی از احتمال تأثیر تنش بین ایالات متحده و ایران بر تولید نفت و وضعیت منطقه پس از یک از خروج آمریکا از برجام به دلیل دخالت‌های ایران در امور کشورهای منطقه و برنامه موشک‌های بالستیک افزایش یافته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای