​ارتش آمریکا: حمله به نفت‌کش ژاپنی با مین دریایی شبیه مین‌های ایرانی

​ارتش آمریکا: حمله به نفت‌کش ژاپنی با مین دریایی شبیه مین‌های ایرانی

اثر انگشت از بدنه نفت‌کش ژاپنی برداشته شد و فضا را برای پرونده جنایی باز می‌کند
چهارشنبه, 19 ژوئن, 2019 - 11:15
الفجیره (امارات): الشرق الاوسط

ارتش آمریکا امروز چهارشنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد حمله به نفت‌کش ژاپنی در دریای عمان به وسیله مینی دریایی تقریباً شبیه مین‌های ایرانی صورت گرفته‌است. به گفته ارتش آمریکا، جمع‌آوری آثار انگشت از روی بدنه نفت‌کش به منظور باز کردن پرونده جنایی علیه عاملان انجام شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، شون کیدو فرمانده گروه غواصان کارشناس مواد منفجره و گروه امداد و نجات نیروی دریایی آمریکا در نشستی خبری در فجیره امارات گفت: «مین دریایی که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته قابل تشخیص است و به‌طور واضح به مین‌های ایرانی که در مانورهای نظامی نمایش داده می‌شود، شباهت دارد».

به گفته او، صدمه‌های وارد شده به این نفت‌کش ژاپنی مشخص می‌کند که این کشتی مورد حمله هوایی قرار نگرفته‌است.

افسر آمریکایی گفت مین بالای خط آب بر روی بدنه نفت‌کش ژاپنی چسبانده شده بود که این نشان می‌دهد هدف از اقدام غرق کردن نفت‌کش نبود.

پنج‌شنبه ۲۳ خرداد همزمان با سفر شینرو آبه نخست‌وزیر ژاپن به تهران، به دو نفتکش فرانت آلتر و کوکوکا کوریجوس در دریای عمان حمله شد. نفتکش دوم متعلق به ژاپن بود.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با اتکا به ویدیویی که ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (ستنکام) منتشر کرده اعلام کرده‌اند که حمله به نفتکش‌ها کار ایران است. ایران این اتهام را رد کرده‌است.

این رویداد تنش بین دو کشور در هفته‌های اخیر را افزایش داده‌است.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای