​مصر اظهارات اردوغان دربارهٔ درگذشت مرسی را محکوم کرد

​مصر اظهارات اردوغان دربارهٔ درگذشت مرسی را محکوم کرد

پنجشنبه, 20 ژوئن, 2019 - 13:15

سامح شکری وزیر خارجه مصر روز پنج‌شنبه ۳۰ خرداد، اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه دربارهٔ درگذشت محمد مرسی رئیس‌جمهوری سابق مصر را «پوچ و بیهوده» خواند و آن را محکوم کرد و گفت کشورش «با هرگونه تهدیدی مقابله می‌کند».

به گزارش الشرق الاوسط، شکری در بیانیه ای تأکید کرد: اظهارات اردوغان مداخله آشکار در امور داخلی مصر و بیانگر ارتباط وی با گروه «اخوان‌المسلمین» است.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه در کارزار تبلیغات انتخاب شهردار استانبول، مدعی شد که «رئیس‌جمهوری پیشین مصر به مرگ طبیعی نمرده و برای روشن ابعاد کشته شده او دولت کنونی مصر باید در دادگاه صالحه بین‌المللی محاکمه شود».

در مقابل سامح شکری اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان تمایل دارد که تجاوزات و مداخله‌های داخلی خود را با ورود به مناقشات پوچ و بیهوده در جهت کمک به وضعیت انتخاباتی‌اش بپوشاند».

او اضافه کرد: «این رفتار اردوغان نشانگر کینه پنهان وی در قبال دستاوردها و پیروزی‌هایی است که مصر آنها را محقق کرده‌است».

محمد مرسی که از اعضای ارشد اخوان المسلمین بود، دوشنبه ۲۷ خرداد در هنگام برگزاری جلسه دادگاه از حال رفت و در سن ۶۷ سالگی درگذشت.

از سال ۲۰۱۳، محمد مرسی و تعداد زیادی از رهبران «اخوان المسلمین» در محاکمه‌هایی به حبس محکوم شدند.

دادستان مصر در بیانیه‌ای در این باره گفت: «محمد مرسی ۵ دقیقه صحبت کرده‌است و بعد از آن زمانی که در قفس اتهام بود بیهوش شد و بر زمین افتاده و سپس به بیمارستان منتقل شد».

در این بیانیه آمده‌است: بعد از انتقال مرسی به بیمارستان مشخص شد که وی فاقد هرگونه علایم حیاتی است. دادستانی مصر اعلام کرد که هیچ‌گونه کبودی تازه‌ای در بدن محمد مرسی در بیمارستان ملاحظه نشده‌است.

پیکر او روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد در مقبره مرشدان اخوان المسلمین در شهرک نصر در شرق قاهره به خاک سپرده شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای