الجبیر: اگر ایران تنگه هرمز را ببندد «با پاسخ بسیار قوی» مواجه می‌شود

الجبیر: اگر ایران تنگه هرمز را ببندد «با پاسخ بسیار قوی» مواجه می‌شود

ریاض به فاصله مساوی از همه طرف‌های لیبیایی می‌ایستد
پنجشنبه, 20 ژوئن, 2019 - 14:30

عادل الجبیر وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه امروز پنج شنبه با بیان اینکه وضعیت منطقه به دلیل رفتار ایران به شدت خطرناک شده‌است، اعلام کرد اگر ایران تنگه هرمز را ببندد، این موضوع به پاسخ بسیار قوی روبرو خواهد شد. 

به گزارش الشرق الاوسط، الجبیر تأکید کرد: «سعودی با متحدان به منظور تأمین امنیت گذرگاه‌های آبی مشورت کرده و گزینه‌های متعددی در این زمینه مطرح است». 

به گفته او «تعرض‌های ایران به خطوط کشتی‌رانی بین‌المللی بر جهان تأثیر می‌گذارد».

وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه در عین حال اظهار کرد «ما خواهان جنگ با ایران نیستیم».

الجبیر در ادامه گفت: «دلایل کافی دربارهٔ این‌که ایران عامل حملات اخیر به نفت‌کش‌ها بوده وجود دارد و جامعه بین‌المللی برای مقابله با رفتار خصمانه ایران عزم خود را جزم کرده‌است». 

او دربارهٔ حکم قضایی بریتانیایی برای بازنگری در مجوزهای فروش اسلحه به پادشاهی سعودی گفت: «حکم بریتانیا دربارهٔ فروش اسلحه مسئله‌ای اجرایی و داخلی است». 

این دیپلمات سعودی دربارهٔ اوضاع لیبی نیز گفت «ریاض به فاصله مساوی از همه طرف‌های لیبیایی می‌ایستد و از تلاش‌های غسان سلامه نماینده سازمان ملل متحد در امور لیبی به منظور رسیدن به راه‌حل سیاسی حمایت می‌کند». 

الجبیر در پایان از قطر خواست تا از پشتیبانی گروهک‌های تندرو و دخالت در امور دیگر کشورها دست بردارد و گفت: تا زمانی که قطر رفتار خود را تغییر ندهد گفتگویی با آنها صورت نمی‌گیرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای