ترامپ در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران: اشتباه بسیار بزرگ

ترامپ در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران: اشتباه بسیار بزرگ

هشدار پوتین از «فاجعه» در خاورمیانه.. بهای نفت افزایش یافت
پنجشنبه, 20 ژوئن, 2019 - 18:15

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در نخستین واکنش به حمله ایران به پهپاد آمریکایی در آب‌های بین‌المللی تأکید کرد، ایران اشتباه بسیار بزرگی را مرتکب شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، دونالد ترامپ امروز پنجشنبه ۳۰ خرداد در توئیتر خود این حمله را محکوم کرد و آن را اشتباه بسیار بزرگی توصیف کرد.

چند ساعت پس از حادثه سرنگونی پهپاد آمریکا و در فضایی تنش آلود در منطقه، دونالد ترامپ در توئیتی کوتاه نوشت: «ایران مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شده‌است».

در همین زمان رسانه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند که جلسه‌ای در خصوص بحران جاری در حال برگزاری است و تصمیم آمریکا برای واکنش به این هجوم تا ساعاتی دیگر اتخاذ می‌شود.

«سپاه پاسداران» صبح امروز اعلام کرد پهپاد گلوبال هاواک ارتش آمریکا با شلیک موشکی بر فراز آبهای خلیج سرنگون شد.

مقام‌های مرکز فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) می‌گویند این پهپاد در زمان هدف قرار گرفتن، بر فراز تنگه هرمز پرواز می‌کرد و وارد حریم هوایی ایران نشده بود.

سنتکام هم‌چنین اعلام کرد که این پهپاد عملیاتی تحریک‌آمیز علیه ایران انجام نداده و نیروهای سپاه پاسداران بی‌دلیل آن را هدف قرار داده‌اند.

در مقابل، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، گفت هر گونه حمله نظامی احتمالی آمریکا به ایران به فاجعه‌ای برای خاورمیانه خواهد انجامید و باعث می‌شود که خشونت‌ها تشدید شود.

به گفته او، اقدام نظامی علیه ایران توسط آمریکا ممکن است موجی از پناهجویان را به راه بیندازد.

پوتین در سخنرانی تلویزیونی سالانه‌اش همچنین گفت: از نظر روسیه ایران کاملاً به تعهدات هسته‌ای خود پایبند است.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «بی مبنا» خواند.

او گفت محاسبه میزان خسارتی که در پی جنگ با ایران به بار خواهد آمد، بسیار دشوار است.

در ادامه افزایش تنش در هفته‌های اخیر بین ایران و آمریکا در منطقه، سرپرست وزارت دفاع آمریکا اخیرا از دستور اعزام ۱۰۰۰ نظامی بیشتر به خاورمیانه با اهداف دفاعی خبر داده بود.

در همین باره، به نوشته خبرگزاری فرانسه، بهای نفت در بازارهای جهانی که از بامداد پنج‌شنبه و با سرنگونی پهپاد آمریکایی با موشک سپاه پاسداران رو به افزایش بود، پس از توئیت کوتاه دونالد ترامپ درباره «اشتباه خیلی بزرگ ایران» بار دیگر اوج گرفت.

بنابر این گزارش، در نیمروز پنج‌شنبه نفت خام برنت به بشکه‌ای ۶۴.۶۳ دلار رسید که نسبت به روز قبلش ۲.۸۱ دلار افزایش داشت.

نفت وست تکزاس اینترمدییت نیز با ۳.۲۴ دلار افزایش، روز پنج‌شنبه به ۵۷ دلار رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای