سعودی به عنوان اولین کشور عربی به گروه (FATF) پیوست

سعودی به عنوان اولین کشور عربی به گروه (FATF) پیوست

​به منظور تقدیر از تلاش‌هایش در زمینه مبارزه با پولشویی در سطح بین‌المللی و منطقه ای
شنبه, 22 ژوئن, 2019 - 13:15

اجلاس عمومی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) با اختصاص کرسی عضویت به پادشاهی عربی سعودی موافقت کرد تا این کشور به عوان اولین کشور عربی عضو این گروه لقب بگیرد. 

به گزارش الشرق الاوسط، در جلسه عمومی روز گذشته این گروه که در شهر اورلاندو در ایالات متحده آمریکا برگزار شد، به منظور تقدیر از تلاش‌های سعودی در زمینه مبارزه با پولشویی در سطح بین‌المللی و منطقه ای، این کشور در این گروه انتخاب شد. 

موافقت با عضویت سعودی با توجه به گزارش‌های مثبت ارائه شده توسط سعودی در مورد تدابیر اتخاذ شده برای اجرای برنامه کاری گروه ویژه اقدام مالی صورت گرفته‌است. 

سعودی یکی از اعضای مؤسس گروه ویژه اقدام مالی خاورمیانه و شمال آفریقا (مینا فاتف) است که از سال ۲۰۰۴ تأسیس شده، و در سال ۲۰۱۵ برای اولین بار به عنوان عضو ناظر به گروه (FATF) دعوت شد.

 پذیرش عضویت سعودی در این گروه در راستای برنامه‌ها و تلاش‌های مستمر اقتصادی و توسعه گرا در چارچوب چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰ است، ضمن اینکه نقش فعال سعودی در مبارزه با پولشویی و تروریسم و جایگاه ویژه در منطقه خاورمیانه نیز در این میان مؤثر بوده‌است.

گروه ویژه اقدام مالی یا به اختصار اف‌ای‌تی‌اف، FATF، یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی بنیاد شده‌است.

این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست. 

دبیرخانه فَت اِف مستقر در مقر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در پاریس است.

در حال حاضر اف ای تی اف از ۳۵ کشور و دو سازمان منطقه ای تشکیل می‌شود دو سازمان منطقه‌ای عضو که اتحادیه اروپا و شورای همکاری کشورهای خلیج هستند. 

در این میان، احمد بن عبدالکریم الخلیفی رئیس کل بانک مرکزی سعودی در این اجلاس گفت: اعطای کرسی عضویت در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به پادشاهی عربی سعودی موقعیت بین‌المللی آن را تقویت می‌کند.

به گفته او، این عضویت همچنین تلاش‌های سعودی در زمینه مبارزه با پولشویی، تأمین مالی تروریسم و گسترش سلاح‌های کشتارجمعی را نمایان می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای